Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

0

Budując dom od podstaw, czy remontując mieszkanie trzeba zastanowić się nad wieloma zagadnieniem i udogodnieniami. Przed nami nie tylko wybór okien, paneli, czy kafelek do łazienki, ale przede wszystkim systemów zasilających i ogrzewających. Wielu zastanawia się, czy warto w swoim domu założyć ogrzewanie podłogowe – zwłaszcza w łazience. Poniżej przedstawimy zalety, ale też i wady takiego zastosowania.

Niewidoczne ciepło – zalety ogrzewania podłogowego

Miło po orzeźwiającej kąpieli położyć mokre jeszcze stopy na ciepłej posadzce. Organizm w ten sposób nie wyziębia się i nie doznaje szoku termicznego. Takie wrażenia zapewnia ogrzewanie podłogowe. Jest to popularna forma ogrzewania zwłaszcza w łazienkach, ale też we wszystkich pomieszczeniach domu lub mieszkania. Przede wszystkim jest to zastosowanie estetyczne, gdyż wtedy na ścianach nie ma mało estetycznych kaloryferów. W ten sposób w pomieszczeniach zyskujemy dodatkowe miejsce na meble i sofy, gdyż nie jest ono zajęte przez grzejnik.

Takie ogrzewanie o wiele trudniej jest założyć w trakcie remontu, chyba że gruntownego, gdyż wymaga całkowitego demontażu posadzki. Nie jest to jednak niemożliwe. Najłatwiej zaplanować i rozplanować zakładanie ogrzewania podłogowego podczas budowania nowego domu. Wtedy też z powodzeniem możemy rozprowadzić je po całym pomieszczeniu.

Podstawowe zalety

  • Ogrzewanie podłogowe równomiernie rozprowadza ciepło i zapobiega jego „uciekaniu” jak to często dzieje się w przypadku tradycyjnego ogrzewania.
  • Takie ogrzewanie jest także korzystniejsze dla naszych organizmów, gdyż nie odczuwamy w sposób drastyczny owego ciepła. Jest ono zbliżone do temperatury naszego ciała. Jak wiadomo ciepło najbardziej uchodzi przez stopy, a ogrzewanie podłogowe sprawia, że jest ono stabilne.
  • Ważnym elementem w każdym domu jest estetyka i rozsądne rozplanowanie przestrzeni. Tego typu ogrzewanie zapewnia obydwie te rzeczy. Jest niewidoczne i nie zabiera dodatkowego miejsca, tak jak dzieje się to w przypadku kaloryferów.
  • Ogrzewanie podłogowe generuje większą wilgotność powietrza, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Podstawowe wady

  • Na pewno ogrzewanie podłogowe jest trudniej zamontować, niż to tradycyjne. Wymaga ono większej znajomości tematu i po prostu pracy. Przez to jest to także dość droga opcja, dlatego niewielu decyduje się na założenie go w całym domu.
  • Jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, to musimy zadbać także o szczelność całego domu (dobre okna i drzwi), gdyż takie ciepło może przez to „uciekać”.
  • Ogromnym problemem jest awaria ogrzewania podłogowego, ponieważ może wymagać zerwania całej podłogi.
  • Ogrzewanie podłogowe, choć wygodne, jest droższe i odczuwalne w comiesięcznych rachunkach. Nie jest to znaczna różnica, ale dostrzegalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here