Ortodoncja dla młodzieży – Kiedy i dlaczego warto o tym pomyśleć wcześniej

Proste zęby pozwalają nie tylko na dokładne czyszczenie przestrzeni między nimi, a tym samym uniknięcie próchnicy i chorób dziąseł. Dla wielu to również kanon piękna, który staje się celem do osiągnięcia już od nastoletnich lat człowieka. 

Problemy z przeżuwaniem, wady wymowy, nadmierne ścieranie, próchnica i częste choroby przyzębia… to tylko niektóre z przykrych konsekwencji posiadania nieprawidłowego zgryzu. Nic dziwnego zatem, że każdy z nas marzy o tym, aby jak najszybciej pozbyć się tej lawiny problemów. Na szczęście, obecnie istnieje bardzo szeroki wybór rozwiązań ortodontycznych, które niwelują problemy ze zgryzem najszybciej, jak to możliwe i w sposób coraz bardziej komfortowy.

Odpowiednim wiekiem do rozpoczęcia leczenia jest okres między 12 a 16 rokiem życia, kiedy to zęby stałe na dobre zagoszczą w jamie ustnej Pacjenta i widać już zaistniałe problemy z ich niekorzystnym ustawieniem. Młodzież coraz chętniej decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego, który przestał już być kojarzony z nieestetycznym wyglądem. Noszenie aparatu nabrało zupełnie innego wymiaru niż w przeszłości. Nieestetyczne druty towarzyszące Pacjentowi na co dzień przez bardzo długo okres czasu, starał się doświadczeniem przykrym i męczącym. Aparaty samoligaturujące są dużo bardziej estetyczne i skracają znacznie czas leczenia. Zamki samoligaturujące pozwalają też na łatwe czyszczenie zębów, minimalizują tarcie i działają w łagodny sposób.

W tej chwili coraz częściej spotykane są również niewidoczne aparaty w postaci nakładek, które łatwo zdjąć i nie sprawiają problemów w przeżuwaniu pokarmu, jak to bywało przy rozwiązaniach tradycyjnych. Przeźroczyste aparaty gwarantują estetyczny wygląd w trakcie całego procesu leczenia. Ich noszenie możemy przerywać na czas jedzenia i mycia zębów. To niezwykle rewolucyjne rozwiązanie w porównaniu z aparatami metalowymi, które kojarzone są z dyskomfortem i koniecznością jedzenia pokarmów bardziej płynnych, które nie powodowałyby pozostawania resztek między drutami i zębami.

Przed rozpoczęciem leczenia, konieczna jest wizyta konsultacyjna u ortodonty, który zdiagnozuje stan jamy ustnej pacjenta, wykona szereg badań i dobierze odpowiednią metodę leczenia Pacjenta. Im bardziej szczegółowa będzie diagnostyka, tym większa pewność, że aparat będzie lepiej dobrany, a jego działanie satysfakcjonujące. Być może najpierw konieczna będzie ekstrakcja któregoś zęba lub leczenie.

Nawet jeśli problemy ze zgryzem nie są bardzo widoczne, warto udać się do ortodonty, który określi stan zdrowia jamy ustnej, zaleci odpowiednie postępowanie lub upewni nas, że wszystko jest w porządku. Rozpoczęcie leczenia u młodzieży pozwala na uniknięcie wielu problemów ze zgryzem i ogólnym zdrowiem jamy ustnej w przyszłości.

Jeśli zdrowie zębów twojej pociechy nie jest Ci obojętne, na pewno zaciekawi Cię fluoryzacja zębów u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *