Oświetlenie wokół domu

Jak zaaranżować ogród, by stał się przyjemnym miejscem do odpoczynku? Jego wygląd i wystrój z pewnością będzie zależał od indywidualnych oczekiwań każdego inwestora. Jest jednak kilka ważnych zasad, do których warto stosować się bez względu na te oczekiwania.

Jedną z nich są elementy, których w ogrodzie zabraknąć nie powinno. Wśród nich należy wymienić roślinność, przeznaczone do wypoczynku meble oraz oświetlenie. Dotyczy to praktycznie każdej przydomowej przestrzeni.

Oświetlenie w ogrodzie jest bardzo istotne z wielu względów. Jeśli zaaranżujemy przestrzeń, zapominając o jej właściwym oświetleniu, może się zdarzyć, że ogród nie spełni wszystkich oczekiwań użytkowników. Po pierwsze nie będzie funkcjonalnym miejscem do wypoczynku po zapadnięciu zmroku, po drugie poruszanie się wokół domu wieczorem będzie utrudnione, po trzecie brak oświetlenia może wpłynąć na pogorszenie bezpieczeństwa domowników.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej

Przeznaczoną do wypoczynku przestrzeń zazwyczaj lokalizuje się blisko domu w zacienionym miejscu. To może być taras, altana , kamienne patio albo wydzielone na terenie ogrodu miejsce. Zdarza się, że na odpoczynek na świeżym powietrzu będziemy mieć czas dopiero wieczorem. Aż przykro pomyśleć, że po całym dniu ciężkiej pracy musielibyśmy zrezygnować z tej chwili przyjemności z powodu braku odpowiedniego oświetlenia.

Strefę wypoczynkową przydomowej przestrzeni można oświetlić na wiele sposobów. Dużo zależy tu od indywidualnych oczekiwań konkretnych użytkowników oraz od stylistyki ogrodu. Wiele osób decyduje się współcześnie na świecące girlandy, inni preferują romantyczne latarenki, a jeszcze innym wystarcza zamontowany na elewacji budynku kinkiet. Można zastosować kilka różnych rozwiązań, różnicując tym samym oświetlenie i wpływając na funkcjonalność przestrzeni.

Oświetlenie ścieżek i podjazdu

Planując aranżację ogrodu, nie powinniśmy zapominać o oświetleniu wytyczonych na terenie ogrodu ścieżek. Warto o nie zadbać, szczególnie jeśli teren posesji użytkowany jest przez osoby starsze albo małe dzieci. Wystarczy wystający korzeń albo leżący na ścieżce kamień, by nie zauważyć go po zmroku, a wtedy o wypadek nie trudno. Tymczasem kilka rozlokowanych wzdłuż ścieżek lamp w zupełności wystarczy, by zapobiec takiej sytuacji.

Oświetlenie wzdłuż ścieżek może przybierać różną formę. Doskonale sprawdzą się lampy najazdowe albo oświetleniowe słupki. Odpowiednich rozwiązań może dostarczyć producent oświetlenia Azzardo.com.pl. Podobne oprawy można zamontować na podjeździe oraz przy ścieżce prowadzącej do domu.

Oświetlenie strefy wejściowej oraz ciemnych zakamarków

Przed wejściem do budynku warto zamontować światło, które po zapadnięciu zmroku ułatwi otwieranie drzwi do domu. Włożenie klucza w zamek po ciemku nie należy do łatwych zadań. Zamontowane w tym miejscu światło ma jeszcze jedną zaletę. Ułatwia zidentyfikowanie osoby stojącej przed drzwiami, a co za tym idzie, poprawia bezpieczeństwo domowników.

Oprawy oświetleniowe warto jednak montować nie tylko przy wejściu, ale również na terenie posesji przy ciemnych zakamarkach. Jeśli odpowiednio je rozświetlimy, będą odstraszać potencjalnych włamywaczy, którzy mogą zrezygnować z wtargnięcia na posesję.

Jak widać, oświetlenie wokół domu ma wiele zadań. Różna może być jego lokalizacja, jak również formy montowanych opraw. Jego obecność w ogrodzie jest niezwykle istotna, dlatego nie warto z niego rezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles