Otyłość ma związek ze wszystkimi typami raka piersi

Rak piersi jest związany z zwiększonym poziomem hormonu żeńskiego – estrogenu krążącego we krwi. Tkanka tłuszczowa dodatkowo zwiększa pulę krążącego we krwi estrogenu, a zatem przyczynia się do zwiększania ryzyka związanego z wystąpieniem nowotworu.

Z wcześniejszych badań wiadomo, że na ryzyko wystąpienia raka piersi wpływają także inne czynniki. Kobiety, które po menopauzie przyjmują hormonalną terapię zastępczą, łagodzą potencjalny wpływ otyłości na ryzyko wystąpienia nowotworu. Co więcej, aktualna waga ciała, określana za pomocą BMI (body mass index), nie jest czynnikiem aż tak znaczącym, jak ilość kilogramów nabytych od 18. roku życia. Istnieją liczne doniesienia na temat ryzyka współwystępowania otyłości i raka piersi, do tej pory brakowało jednak badań sprawdzających, czy ryzyko to jest specyficzne dla określonego typu raka piersi.

Naukowcy pod kierunkiem Heather Spencer Feigelson badali zależność przybierania na wadze i wystąpienia inwazyjnego raka piersi u 44161 kobiet w wieku pomenopauzalnym, które nie przyjmowały hormonalnej terapii zastępczej.

Grupa badaczy stwierdziła, że im więcej kobiety przybierały na wadze, tym bardziej zwiększało się ryzyko wystąpienia wszystkich typów, stadiów i stopni raka piersi, a w szczególności zaawansowanych nowotworów złośliwych.

W porównaniu do kobiet, które przybrały 20 funtów (ok. 9.07 kg) lub mniej, u pań które przytyły ponad 60 funtów (ok. 27.22 kg) było ponad 2-krotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na tzw. przewodowy typ raka piersi i ponad 1,5 raza większe ryzyko zachorowania na tzw. raka zrazikowego.

Wśród badanych kobiet te najbardziej otyłe były obciążone nawet do trzech razy większym ryzykiem pojawienia się miejscowych lub odległych przerzutów w porównaniu z kobietami, które przybrały na wadze mniej.

Doktor Feigelson i jej współpracownicy podsumowują, że najnowsze dane doskonale ilustrują związek między tyciem w dorosłym życiu i rakiem piersi oraz uświadamiają, jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała w całym okresie dorosłości.

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *