Oznakowanie naturalnych kosmetyków – czy rozpoznasz, który producent stosuje ekologiczny skład i metody wytwarzania?

0

Ogromna popularność, jaką w ostatnich latach zyskały kosmetyki naturalne, sprawiła, że coraz więcej produktów znajdujących się na półkach drogerii „udaje”, że są EKO. Producenci, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że klienci chętniej sięgają po kosmetyki bliskie naturze, umieszczają na opakowaniach mylące opisy, grafiki czy oznakowania. Jak nie dać się nabrać na marketingowe sztuczki? Poznaj oznakowania, jakie posiadają prawdziwe kosmetyki naturalne i wypatruj ich na opakowaniach, kiedy następnym razem wybierzesz się do drogerii.

Fot: Pixabay

Króliczek, czyli kosmetyk przyjazny zwierzętom

Kosmetyki, na których znalazł się biały króliczek na tle czarnego trójkąta, nie były testowane na zwierzętach. Znak ten może być zastąpiony napisem „Beauty Without Cruelty” (z ang. piękno bez okrucieństwa) lub „Not tested on Animals” (z ang. nie testowano na zwierzętach).

Polski produkt ekologiczny

Zielone „e” z napisem „ZNAK EKO EKOLOGICZNY”, w którego środku znajduje się zarys mapy polski, to symbol przyznawanego w naszym kraju certyfikatu ekologicznego, tak zwanego eko-znaku. Odznaczenie to można odnaleźć na polskich i zagranicznych produktach, które nie oddziałują negatywnie na środowisko.

Europejska stokrotka

Ecolabel to znak ekologiczny, na który składa się zielona łodyżka, niebieskie gwiazdy Unii Europejskiej oraz litera „e”. Jest to najważniejsze europejskie wyróżnienie, nadawane od roku 1992 produktom, które spełniają najwyższe normy środowiskowe. Kosmetyk, na który znajdziesz ten symbol, był stworzony, wyprodukowany i sprzedawany zgodnie z normami ekologicznymi.

Kosmetyki wegańskie

Produkty, na których opakowaniach widnieje zielony symbol „Vegan”, wolne są od jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, lanolina, miód, jedwab czy wosk pszczeli. W Polsce wiele kosmetyków odpowiednich dla wegan oferuje m.in. producent kosmetyków Elfa Pharm.

Euroliść

Symbol liścia ułożonego z białych gwiazdek, znajdujących się na zielonym tle to jeden z najczęściej spotykanych znaków ekologicznych. Przyznawany jest on wszystkim produktom, spełniającym normy ekologiczne, wyprodukowanym w Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here