Zazwyczaj do ich pielęgnacji wystarczy umiejętnie wykonany manicure, stosowanie kremów przeznaczonych do rąk i paznokci oraz unikanie kontaktu dłoni z detergentami. Gdy jednak pojawią się kłopoty w postaci łamliwości i rozdwojeń, trzeba sięgnąć po odpowiednie preparaty.

Odżywki. Miewają różne postaci i skład. Bywają w formie lakieru, kremu, olejków, zawierają np. substancje roślinne, lanolinę oraz witaminy. Nakłada się je na umyte i pozbawione lakieru paznokcie. Jeśli preparat jest w postaci kremu lub natłuszczającego olejku, należy wmasowywać go dokładnie w płytkę paznokcia, zwłaszcza u nasady. Odżywki w postaci lakieru stosuje się pod kolorową emalię lub same.

Preparaty dla obgryzających paznokcie. To po prostu lakiery sprawiające, że pomalowane nimi paznokcie zyskują nieprzyjemny, gorzki smak, który dość skutecznie zniechęca do ich obgryzania. Preparaty te można kupić niemal w każdym sklepie kosmetycznym, produkuje je dość dużo firm, m.in. Sally Hansen, Nailoid Results, Avon, Mavala.

Utwardzacz lakieru. To dobry sposób nie tylko na przedłużenie czasu utrzymywania się emalii na paznokciach, ale także na ich wzmocnienie. Przyda się zwłaszcza osobom mającym łamliwe płytki, utwardza paznokcie oraz często zawiera także substancje pielęgnacyjne (warto więc wybierać te, które można stosować zarówno pod, jak i na lakier).

Lakiery kolorowe. Najkorzystniej jest oczywiście używać tych, które zawierają dodatkowo wszelkie substancje pielęgnujące płytki paznokciowe. Duży wybór tego typu lakierów ma w swej ofercie firma specjalizująca się w produkcji odżywek do paznokci – Sally Hansen. Jej lakiery z serii Maximum Growth zawierają witaminy A, C, E i D, które pielęgnują, wzmacniają, nawilżają i zabezpieczają paznokcie. Podobne właściwości wykazują np. emalie firmy L’Oréal z serii Ceramide Resist (cena ok. 40 zł) zawierające ceramidy i krzem, dzięki którym płytka paznokcia ulega wyraźnemu wygładzeniu i wzmocnieniu.

Klej do łączenia złamanych paznokci. Preparat skleja ukruszoną lub popękaną płytkę paznokcia. Tego typu środki produkuje między innymi wspominana już firma Sally Hansen.

Zmywacze do paznokci. Należy także pamiętać o stosowaniu dobrych zmywaczy do paznokci, dobrych, czyli takich, które zawierają dodatkowo witaminy oraz substancje natłuszczające, dzięki czemu proces zmywania lakieru nie kończy się dodatkowym wysuszeniem płytek paznokciowych.

Środki usuwające skórki. Są podstawą bezpiecznego manikiuru. Ich działanie polega na rozpuszczaniu stwardniałego naskórka i spowalnianiu jego odrastania. Zazwyczaj nie oddziałują bezpośrednio na paznokcie, ale są o wiele bezpieczniejsze i bardziej higieniczne w stosowaniu, niż wycinanie skórek (możliwe skaleczenia). Poza tym efekt końcowy uzyskany po zastosowaniu tych preparatów jest bardziej estetyczny, niż w tym drugim przypadku. Polecane preparaty: Problem Cuticle Remover (Sally Hansen, ok. 30 zł), Krem do pielęgnacji skórek (Avon, ok. 22 zł), Żel do skórek (KillyS, ok. 12 zł), Płyn rozpuszczający przerosłe skórki (Mavala, 37 zł), Nail Builders Cuticle Remover (Revlon, 36 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *