Pielęgnacja ciała w ciąży – co muszą wiedzieć przyszłe mamy?

0

Do najczęstszych bolączek przyszłych mam należą rozstępy, przebarwienia skórne i wypryski. Dzieje się tak pod wpływem szalejących wówczas w organizmie hormonów. Jak więc prawidłowo zadbać o skórę w tym czasie?

Większa wrażliwość skóry w czasie ciąży

W czasie ciąży w ciele kobiety dochodzi do wzmożonej produkcji hormonów – estrogenów, co odbija się na stanie skóry przyszłej mamy. Niektóre z pań chwalą sobie promienną cerę w tym wyjątkowym okresie, inne niestety muszą borykać się z wypryskami i zmianami trądzikowymi. Leczenie zmian skórnych w trakcie ciąży nie jest proste, ponieważ ze względu na dobro dziecka zabronione jest stosowanie wielu leków i preparatów przeciwtrądzikowych.

Kobiety w ciąży mogą odczuwać także uporczywy świąd skóry, który najczęściej jest efektem zmian w gospodarce wodno–lipidowej. Zmniejszone wydzielanie łoju sprawia, że skóra staje się przesuszona i zaczyna swędzieć. Pod wpływem wzmożonej aktywności hormonów zmienia się także PH skóry, co prowadzi do jej nadwrażliwości.

Kosmetyki ekologiczne w ciąży – czy warto po nie sięgnąć?

Zmiany w organizmie przyszłej matki sprawiają, że skóra potrzebuje dodatkowej ochrony – pielęgnacja skóry w ciąży musi być nie tylko odpowiednia dla jej wyjątkowego stanu, ale i bezpieczna dla maluszka. Wiele kobiet decyduje się wówczas na zastąpienie „zwykłych” kosmetyków na te przeznaczone typowo dla kobiet w ciąży oraz na ekologiczne. W składzie ekologicznych kosmetyków nie ma substancji, które mogą podrażnić lub uczulić delikatną skórę przyszłej mamy. Przyszłym mamom zaleca się stosowanie preparatów bezzapachowych lub zawierających naturalne olejki eteryczne.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego kosmetyku, sprawdź dla pewności, czy na jego etykiecie nie ma składników takich jak: parabeny czy ftalany, ponieważ są one wyjątkowo niewskazane dla kobiet w ciąży. Dobrze jest także, by składniki zawarte w preparacie pochodziły z ekologicznych upraw.

Pajączki na skórze przyszłych mam

Nie wszystkie kobiety muszą obawiać się problemów z pajączkami w czasie ciąży – najbardziej podatne są te, które mają delikatną, cienką skórę. Ważnym czynnikiem jest także uwarunkowanie genetyczne, ponieważ skłonność do rozszerzonych naczynek jest dziedziczna. Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry naczynkowej to:

  • rezygnacja z toników na bazie alkoholu,
  • peelingi enzymatyczne zamiast mechanicznych,
  • unikanie gorących kąpieli,
  • stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry naczynkowej – dobrze sprawdzają się, np. te z wyciągiem z kasztanowca.

Skóra kobiet w ciąży jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego do jej pielęgnacji najlepiej stosować kosmetyki przeznaczone dla przyszłych mam oraz ekologiczne. Składniki w nich zawarte nie tylko dobrze pielęgnują, ale i zapewniają bezpieczeństwo dziecku.

Więcej na temat dobrych praktyk dotyczących pielęgnacji skóry dowiesz się na blogu Ziko.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here