Planujemy funkcjonalny ogród

Letni sezon zbliża się do nas wielkimi krokami. Z powodu pandemii wiele planów wakacyjnych musiało ulec zmianie. Niektóre osoby zmieniły docelowe miejsce wypoczynku, inne całkowicie zrezygnowały z wyjazdów. Nawet zostając w domu, można ten czas spędzić miło i przyjemnie. Jeśli tylko dysponujemy wokół domu odpowiednim miejscem, możemy tam urządzić komfortową przestrzeń wypoczynkową. Jak ją zaplanować?

Wygląd i wyposażenie ogrodu może się różnić w zależności od możliwości finansowych inwestora, czasu, jaki będzie w stanie poświęcić na jego pielęgnację oraz warunków panujących na działce.

Nawet na niewielkiej przestrzeni można urządzić bardzo przyjemne miejsce wypoczynku. Wystarczy odrobina wyobraźni i chęci do pracy. Inspiracji można szukać w branżowych czasopismach, na forach internetowych, blogach lub tematycznych stronach www.

Na początek planowanie

Jedną z najistotniejszych prac związanych z urządzaniem ogrodu jest jego planowanie. Nieprzemyślane, chaotyczne działania mogą nie przynieść spodziewanego efektu. Dlatego warto zawczasu przygotować projekt ogrodu, który krok po kroku będzie realizowany.

W planie należy uwzględnić zarówno lokalizacje poszczególnych obiektów, jak i czas ich realizacji. Wtedy działania będą optymalne, a prace przebiegną sprawnie. W projekcie powinny się znaleźć określone gatunki roślin, przemyślana strefa wypoczynkowa wraz z wygodnymi meblami oraz oświetlenie ogrodu, które uprzyjemni wypoczynek po zmroku i zapewni bezpieczeństwo użytkownikom.

Roślinność w ogrodzie

Gatunki wybieranych roślin i miejsca ich nasadzeń nie mogą być przypadkowe. Warto wybierać takie rośliny, którym będą odpowiadać panujące na działce warunki. Należy zwracać uwagę na wymagania siedliskowe poszczególnych gatunków i zapewnić im optymalne do wzrostu miejsce.

Znacznie ma tutaj nasłonecznienie, wilgotność, rodzaj gleby oraz jej pH. Jeśli na działce dominuje podłoże piaszczyste, warto wybierać gatunki, które naturalnie rosną w takiej właśnie glebie. Zwiększymy tym nasze szanse na stworzenie efektownego ogrodu, w którym rośliny czują się dobrze i odwdzięczają się pięknym wyglądem.

Wybierając roślinność, należy również zwrócić uwagę na otoczenie. Niektóre rośliny lepiej rosną i wyglądają w sąsiedztwie innych konkretnych gatunków. Estetyczne kompozycje drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych możemy tworzyć, wzorując się na sprawdzonych aranżacjach, np. prezentowanych w branżowych czasopismach.

Meble wypoczynkowe

Jednym z podstawowych elementów funkcjonalnego ogrodu powinny być przeznaczone do wypoczynku meble. Szeroki wybór mebli wykonanych z różnorodnych materiałów można znaleźć na stronie https://Bazkar.pl. Do wyboru inwestora są meble drewniane, wykonane z technorattanu, polipropylenu oraz metalu.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Niektóre charakteryzują się eleganckim designem i nienaganną estetyką, inne są trwałe, łatwe w utrzymaniu i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Są i takie, które łączą obie cechy, przez co są bardzo cenione.

Oświetlenie w ogrodzie

Jednym z najistotniejszych czynników, który wpływa na klimat w ogrodzie i bezpieczeństwo użytkowników jest oświetlenie. Można zaprojektować je tylko w strefie wypoczynkowej, ale zdecydowanie lepiej zaplanować na terenie posesji kilka punktów świetlnych. Z pewnością warto oświetlić ścieżki w ogrodzie. Światłem można też rozjaśnić zacienione, niezbyt przyjemne miejsca. Oświetlenie ogrodu to dość szeroki temat, na który można poświęcić osobny artykuł.

Ograniczymy się więc do zaznaczenia, że kilka punktów świetlnych, zwłaszcza w najbardziej newralgicznych miejscach, warto zamontować w każdym ogrodzie.

Planowanie ogrodu – nawet jeśli robimy to po raz pierwszy – nie musi być trudne. Dziś dostępnych jest wiele źródeł, skąd można czerpać swoją wiedzę. Warto z nich korzystać i inspirować się doskonałymi aranżacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles