Polkom śni się ciąża – mit czy fakt?

Sny to taka dziedzina ludzkiego życia, która od zawsze ciekawi i fascynuje badaczy. Nie dziwi zatem fakt, iż badania na ich temat stanowią ważny element światowej nauki. Naukowcy – poprzez szereg eksperymentów – próbują uzyskać informacje nie tylko na temat samej istoty snów (jak powstają i co je powoduje), ale także o czym opowiadają i jaka jest ich tematyka. Wyniki tych badań chyba nie zaskakują. Dlaczego?

Otóż wnioski z nich płynące wskazują na to, iż mężczyznom śnią się historie dynamiczne, o często zmieniającej się akcji, a nawet podszyte pewną dozą agresji. Natomiast kobiece sny są zupełnie inne – duży odsetek badanych kobiet śni o rodzinie, dzieciach i ciąży. I właśnie ta ostatnia tematyka jest jedną z najczęściej pojawiających się w kobiecych marzeniach sennych. Dlaczego tak się dzieje? I czy codzienne życie potwierdza tą tezę?

Dlaczego kobietom śni się ciąża?

Próbując odpowiedzieć na pytanie, dlaczego u statystycznych kobiet dominują sny o ciąży w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co sprawia, iż w ogóle śnimy. I chociaż sfera snów wciąż nie została do końca wyjaśniona i spora jej część pozostaje poza naukowym poznaniem, to jednak zdecydowana większość badaczy uważa, iż marzenia senne są wypadkową kilku czynników – codziennych przeżyć, wspomnień, emocji, pragnień (często tych nie do końca uświadomionych), otaczającej rzeczywistości, obaw, lęków, niepewności czy prób odtworzenia faktycznych zdarzeń. I jeżeli w ten sposób spojrzymy na marzenia senne, to sny o ciąży u przedstawicielek płci pięknej wydają się być czymś zupełnie naturalnym. Spójrzmy na kilka elementów:

  • wspomnienia (kobiety śniące o ciąży bardzo często są także matkami)
  • pragnienia (chęć zostania matką – czasami niemożliwa do zrealizowania)
  • emocje (związane z byciem w ciąży, strachem przed nieplanowanym potomkiem czy pragnieniem zajścia w ciążę)
  • obawy (na przykład związane ze zbliżającym się porodem i wychowywaniem nowego członka rodziny)
  • niepewność (przed porodem lub o przyszłość dziecka)
  • codzienna rzeczywistość (wszystko co związane z ciążą i dziećmi)

Wszystkie wymienione wyżej czynniki mają swoje odzwierciedlenie w snach. Zatem kobiece sny o ciąży są często wypadkową ich codziennych przeżyć, przemyśleń i różnorodnego wachlarza emocji.

Kobiece sny o ciąży – mit czy fakt?

Mówiąc o kobiecych marzeniach sennych nie sposób uniknąć pytania, czy sny o ciąży naprawdę stanowią tak duży odsetek. Z jednej strony mamy przeprowadzane badania i eksperymenty, które wskazują, iż kobiety faktycznie bardzo często śnią o ciąży – i to w różnym kontekście (ciąża osobista, koleżanki, kogoś z otoczenia, widzenie lub obserwowanie kobiety w ciąży). Z drugiej strony warto spojrzeć na statystyki serwisu sennik.us, którego głównym celem jest interpretacja snów. W tym przypadku okazuje się, iż podstrony sennika tłumaczące sny o ciąży są jednymi z najbardziej popularnych w całym serwisie. Kobiety poszukują interpretacji takich snów – i to niezależnie od tego, na jakim etapie życia się znajdują. A to oznacza tylko jedno – kobiece sny o ciąży są faktem.

Ciąża w senniku zajmuje ważne miejsce, a jej interpretacja w dużej mierze jest uzależniona od sytuacji i kontekstu. I chociaż tłumaczenia takich marzeń sennych często mają wymiar symboliczny, to jednak popularność serwisów wyjaśniających sny o ciąży wskazuje na to, iż spora część kobiet próbuje zrozumieć ich przesłanie.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles