Pompy głębinowe – co warto o nich wiedzieć?

0

Głębinowa pompa do studni głębinowa jest urządzeniem wirowym, którego przeznaczeniem jest pompowanie wody znajdującej się na dużej głębokości. Elementem roboczym tego typu pomp jest zazwyczaj zespół wirników łopatkowych, służących do zwiększania momentu pędu cieczy. Pompy te zostały zbudowane w taki sposób, że bez problemu mogą pracować w wodzie, co jest kwestią niezbędną w przypadku wykorzystywania ich w studniach głębinowych.

Pompy do studni głębinowej wykorzystuje się także tworząc z ich wykorzystaniem tzw. pełne zespoły głębinowe. Ich przeznaczenie to między innymi:

-instalacje nawadniające
-systemy wodociągowe
-obniżanie poziomu wód gruntowych
-podwyższanie ciśnienia cieczy podczas procesów technologicznych
-zaspokajanie pozostałych potrzeb przemysłowych

Warto również wiedzieć, że pompy do studni głębinowej mogą pompować zarówno wody termalne, mineralne, surową wodę morską, jak i wodę pitną. Po uprzedniej informacji uzyskanej od producenta, niektóre z tego typu urządzeń mogą także pompować inne ciecze, niż tylko woda. Współcześnie na rynku dostać można pompy pracujące w sposób całkowicie automatyczny. W praktyce oznacza to, że włączają się one w przypadku, gdy w którymś z czerpalnych punktów nastąpi pobór wody, a wyłączają – w sytuacji zaprzestania poboru. Za sterowanie odpowiadają najczęściej wyłączniki pływakowe.

Charakterystyka

By zapewnić sobie długowieczność tego typu urządzeń bardzo często montuje się zbiorniki hydroforowe, gromadzące niewielki zapas wody oraz akumulujące ciśnienie. To właśnie dzięki nim istnieje możliwość ograniczenia liczby załączeń pompy, które mogłyby powodować każdorazowe odkręcenie kranu z wodą znajdującą się w naszym domu.

Co równie ważne, nowsze modele nie zawierają udarów prądowych oraz hydraulicznych, a wszystko to przez fakt, iż silniki charakteryzują się dość łagodnym startem. Ponadto, rozwiązanie to zostało wyposażone w specjalne wyłączniki ochronne, które skutecznie chronią je przed niespodziewanymi zmianami napięcia oraz przepięciami. Silniki pomp do studni głębinowej coraz częściej mają także wbudowane zabezpieczenia wpływające na ich wytrzymałość oraz bardzo zadowalającą sprawność użytkową.

Zalety pomp głębinowych

Pompy głębinowe to także wiele zalet, spośród których na wyróżnienie zasługuje m.in.:

-brak konieczności zalewania pompy, jak ma to miejsce w przypadku pomp hydroforowych
-cicha praca
-fakt, iż woda może znajdować się głębiej niż 8 metrów poniżej powierzchni gruntu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here