Poznaj ciekawe inspiracje na dekory ścienne do łazienki

Dekory ścienne mogą stać się niesamowitą ozdobą nawet w najzwyklejszej łazience. Sprawdź, jakie rozwiązania mogą odmienić Twoje wnętrza!

Funkcje dekorów łazienkowych

Dekor to innymi słowami po prostu element ozdobny. W łazience mogą być umieszczone u samej góry ściany, mogą oddzielać poziomo część z płytkami od części pomalowanej wodoodporną farbą, mogą otaczać lustra czy okna. Standardowe płytki ceramiczne można uzupełniać drewnopodobnymi, w kontrastowych kolorach, w inspirujące wzory. Szeroki wybór płytek pozwala naprawdę puścić wodze fantazji!

W przypadku dekorów łazienkowych, mogą one pełnić także inne funkcje, oprócz ozdabiania. Sprawdź – być może nasze inspiracje pomogą Ci w aranżacji własnej łazienki.

Dekor jako przełamanie monotonii łazienki

We współczesnych aranżacjach łazienkowych dominują wielkoformatowe płytki, są one jednak minimalistyczne. Zajmują całą ścianę, co optycznie powiększa przestrzeń – jednak może nadawać bardzo ascetycznego charakteru. Wówczas dobrym pomysłem jest postawienie na dekory, aby przełamać monotonię tego pomieszczenia czy dodać element w mocnym kolorze, który równocześnie nie przytłoczy wizualnie.

Dekor wywołujący efekty optyczne

Jeśli nasza łazienka jest niska, dekor może ją optycznie podwyższyć – wystarczy umieścić go pionowo w jednym lub w kilku miejscach (w zależności od gustu i wzoru płytek). Dobrą lokalizacją dla wertykalnych dekoracji są okolice lustra (z dwóch stron) czy prysznica.

Analogicznie, jeśli łazienka jest bardzo wysoka, warto zdecydować się na dekory w płaszczyźnie poziomej, na wysokości wzroku użytkowników.

Dekor oddzielający różne strefy

Dekory są również szeroko wykorzystywane w dużych łazienkach. Często w takich pomieszczeniach znajduje się zarówno strefa kąpielowa, jak i toaleta, przestrzeń do prania i suszenia. Za pomocą dekorów możemy wyznaczać granice pomiędzy nimi.

Dekory ścienne do łazienki – jaki dekor wybrać?

Projektanci płytek łazienkowych wiedzą, że przynajmniej część kupujących będzie chciała zaopatrzyć się również w dekory – dlatego często są one elementem uzupełniającym podstawową kolekcję.

Dekory mogą mieć ten sam format, co podstawowa płytka, wówczas jednak wyróżniają się one kolorem lub teksturą. Stanowią formę kontrastu do bazowej kafelki, mogą też być wielobarwne, w ciekawy wzór lub posiadać efekt 3D. Mogą również mieć inny format – najczęściej jest to prostokątna płytka, listwa lub gzyms. Szczególnie modne są geometryczne dekory łazienkowe oraz te nawiązujące do klasyki, wykonane z naturalnego kamienia lub go imitujące.

Podobają Ci się rozwiązania z wykorzystaniem marmuru? Przeczytaj więcej na temat tego materiału: Marmur od zawsze inspirował artystów! Marmur we wnętrzach gwarancją ponadczasowego wyglądu i elegancji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles