Jak działa?
Pigułka hamuje jajeczkowanie. Zagęszcza też śluz w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie mogą się przedostać do jajowodu i połączyć z komórką jajową, gdyby ta jakimś cudem została jednak wytworzona.

Zalety
Nowy hormon podwyższa poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi, co jest istotne dla pań o podwyższonym ryzyku chorób serca. Zapobiega też przetłuszczaniu się skóry, włosów i redukuje trądzik. Tabletka skraca również czas krwawień miesięcznych, a u kobiet przed menopauzą dodatkowo reguluje zaburzenia cyklu miesiączkowego. Pigułkę można stosować w każdym wieku.

Wady
Wymaga zdyscyplinowania, bo trzeba ją łykać codziennie. Przez 2-3 pierwsze cykle mogą występować plamienia lub krwawienia.

  • Persona – czujnik elektroniczny

Wolisz naturalne metody ochrony? Sięgnij po Personę. To specjalny zestaw, który służy do określania dni płodnych oraz niepłodnych na podstawie zmian poziomu hormonów płciowych (estrogenów i LH) zawartych w moczu. Urządzenie to składa się z testerów (paseczki do pobierania próbek moczu) i elektronicznego czytnika, który analizuje dane zbierane z testerów. Pozwala to ustalić dni płodne i niepłodne (cena: ok. 450 zł/zestaw startowy).

Jak działa?
Na początku musisz użyć testera, który trzymasz w strumieniu moczu przez 3 sekundy. Następnie tester umieszczasz w specjalnej szczelinie znajdującej się w urządzeniu. Do rozpoznania dni płodnych i niepłodnych służą kolorowe lampki umieszczone w czytniku: zielona pozwala się kochać, czerwona każe zrezygnować ze współżycia bez zabezpieczenia, żółta zaświeca się wtedy, gdy trzeba ponownie przeprowadzić test moczu, by dostarczyć urządzeniu odpowiednich informacji.

Zalety

Można powiedzieć, że Persona działa w harmonii z twoim ciałem. Jeżeli zdecydujesz się na tę metodę, nie musisz zażywać dodatkowych hormonów czy używać innych środków chemicznych, by uchronić się przed niepowołaną ciążą. Nie wywołuje też żadnych skutków ubocznych w ciele kobiety.

Wady
Kobiety, których cykl jest krótszy, niż 23 dni i dłuższy niż 35 dni, mające objawy przekwitania, karmiące, stosujące środki hormonalne, cierpiące na zaburzenia czynności nerek lub wątroby nie mogą korzystać z Persony, gdyż wyniki będą niewiarygodne.

  • Evra – plasterek

Raz na tydzień przyklejasz plaster np. na ramię, pośladek, łopatkę czy brzuch i po kłopocie! Plaster stopniowo uwalnia hormony (syntetyczny estrogen oraz gestagen), które przez skórę wnikają do krwi. Po trzech robisz przerwę – wtedy pojawia się krwawienie. Potem znowu naklejasz plaster. Można się z nimi bez żadnych obaw kąpać czy korzystać z sauny (cena: ok. 60 zł/op. – 3 szt.)

Jak działa?
Identycznie jak pigułki dwuskładnikowe: hamuje jajeczkowanie i zagęszcza śluz w szyjce macicy, przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników.

Zalety
O stosowaniu zabezpieczenia wystarczy pamiętać tylko 3 razy w miesiącu, a nie przez 21 dni, jak przy braniu pigułek. Gdy zapomnisz przykleić nowy plaster, to nie ryzykujesz od razu wpadki, bo jesteś chroniona przed ciążą jeszcze przez 3 dni. Niska dawka hormonów nie obciąża przewodu pokarmowego, a także wątroby.

Wady
Czasem plaster powoduje podrażnienia skóry, dlatego dobrze co tydzień przyklejać go w innym miejscu. U niektórych kobiet Evra osłabia popęd płciowy. Zdarzają się też plamienia, bóle piersi i głowy.

  • Cerazette – pigułka III generacji

To jedyna na naszym rynku jednoskładnikowa pigułka, która nie zawiera estrogenu, tylko niską dawkę gestagenu. Przyjmuje się ją przez cały cykl, bez 7-dniowej przerwy (cena: 35 zł/op).

Jak działa?

Przede wszystkim zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia wędrówkę plemnikom. Hamuje też jajeczkowanie.

Zalety
Nadaje się dla kobiet, które nie powinny zażywać pigułek z estrogenami – np. chorujących na zakrzepicę czy nadciśnienie. Mogą ją stosować także panie karmiące piersią i palące papierosy.

Wady
Pigułka Cerazette wymaga dużego zdyscyplinowania – trzeba ją bowiem zażywać z dokładnością co do godziny, gdyż inaczej przestaje być skuteczna. Czasem powoduje nudności, plamienia czy nieregularne krwawienia.

  • Depo Provera – zastrzyk domięśniowy

Zawiera hormon gestagen. Bierze się go co 3 miesiące. Efekt antykoncepcyjny jest natychmiastowy (cena: ok. 40 zł/za jeden zastrzyk).

Jak działa?
Hamuje owulację oraz zagęszcza śluz szyjkowy.

Zalety
Nie trzeba pamiętać o codziennym zabezpieczaniu się. Zmniejsza pięciokrotnie ryzyko zachorowania na raka macicy. Nadaje się dla kobiet karmiących.

Wady
Biorąc Depo Prowerę można odczuwać bóle głowy i pogorszenie nastroju. Łatwo też przytyć, bo u niektórych kobiet szczepionka pobudza apetyt. W razie wystąpienia ubocznych efektów nie można przerwać przyjmowania leku.

  • Mirena – wkładka z hormonem

Jest to spirala wewnątrzmaciczna z pojemniczkiem zawierającym lewonorgestrol (rodzaj gestagenu). Po umieszczeniu jej w macicy (robi to ginekolog), hormon stopniowo się uwalnia, co wzmacnia działanie antykoncepcyjne (cena: 560 zł).

Jak działa?
Wkładka nie dopuszcza do owulacji. Dodatkowo zagęszcza śluz w szyjce macicy i hamuje rozrost śluzówki wyściełającej macicę. Zmniejsza to ruchliwość plemników i uniemożliwia komórce jajowej zagnieżdżenie się w macicy.

Zalety
Bardzo skutecznie zabezpiecza przed ciążą aż przez pięć lat. Ponadto, łagodzi dolegliwości występujące przy mięśniakach. Chroni błonę śluzową macicy przed nieprawidłowym przerostem, co zmniejsza ryzyko rozwoju raka macicy. Mogą ją stosować panie palące papierosy, a także karmiące piersią.

Wady
U niektórych kobiet wkładka nasila intensywność comiesięcznych krwawień. Przez kilka pierwszych miesięcy jej stosowania mogą pojawiać się plamienia.

  • Wakacyjne SOS czyli środki ostatniej szansy

Ciąży możesz zapobiec nawet po stosunku bez zabezpieczenia – np., gdy partner nie wycofał się w porę lub zsunęła mu się prezerwatywa. Jednak pamiętaj: metody awaryjne są skuteczne tylko wtedy, gdy od intymnego zbliżenia upłynęło nie więcej niż 72 godziny.

  • Postinor Duo

To na razie jedyna dostępna w Polsce pigułka "po". Zawiera dużo większą niż inne tabletki dawkę syntetycznego progesteronu, który hamuje lub opóźnia zbliżającą się owulację. Dodatkowo zagęszcza śluz w szyjce macicy, by utrudnić plemnikom dotarcie do jajeczka, gdyby zdążyło ono już opuścić jajnik.

Zażywa się 2 tabletki – pierwszą najlepiej wziąć w ciągu 24 godzin po zbliżeniu (im szybciej, tym lepiej), drugą po kolejnych 12 godzinach. Wtedy można mieć prawie 100 proc. pewności, że do zapłodnienia nie dojdzie. Na wszelki wypadek warto więc trzymać takie tabletki w domu. Receptę wypisuje ginekolog.

Uwaga! Postinoru nie należy traktować jako stałej formy antykoncepcji, bo wysoka dawka gestagenu zakłóca gospodarkę hormonalną organizmu i rozregulowuje cykl miesiączkowy.

  • Spirala domaciczna

Jeśli ginekolog założy ci ją w ciągu 2-3 dni po niezabezpieczonym stosunku, to jesteś chroniona przed ciążą niemal w 100 proc. Powinnaś jednak wiedzieć, że metoda ta jest dość kontrowersyjna. Wielu lekarzy twierdzi, że gdy mimo zastosowania spirali do zapłodnienia jednak dojdzie, to często kończy się to poronieniem.

  • Metoda Yuzpego

Polega na zażyciu zwykłych tabletek antykoncepcyjnych, ale w czterokrotnie wyższej dawce niż zwykle. Hormony nie dopuszczają do jajeczkowania i wpływają na błonę śluzową macicy tworząc niekorzystne środowisko dla plemników, którym udało się dostać do macicy. Do tej metody najczęściej używane są pigułki o wysokiej zawartości hormonów – np. Gravistat 250.

  • Światowe nowości

Już na początku przyszłego roku w Polsce powinna się pojawić nowa dwuskładnikowa pigułka Jasmin, którą obecnie można kupić w Europie Zachodniej. Zapobiega ona zatrzymywaniu się wody w organizmie, co chroni kobietę przed przybieraniem na wadze. Skutecznie walczy też z przetłuszczaniem się włosów i trądzikiem.

Od pół roku Amerykanie mają już pigułkę antykoncepcyjną Seasonelle, redukującą liczbę miesiączek do 4 w roku. Tabletkę zażywa się przez 84 dni, a potem jest 5 dni przerwy. Zwolennicy tej metody zachwalają, że rzadsze okresy to lepsze samopoczucie i mniejsze ryzyko anemii. W Polsce Seasonelle jest na razie niedostępna.

W Ameryce z dużym powodzeniem stosuje się też krążek dopochwowy (Nuva Ring), z którego uwalniają się hormony (syntetyczny estrogen i progesteron). Kobieta sama wsuwa go do pochwy w pierwszym dniu okresu, a po 21 dniach wymienia na następny. Krążek zrobiony jest z miękkiego plastiku i na ogół nie przeszkadza przy stosunku. Trwają prace, by zarejestrować Nuva Ring w Polsce.

Inną nowością na Zachodzie są implanty antykoncepcyjne. W USA najczęściej stosowany jest Norplant – to 6 maleńkich pręcików z gestagenem, które wszczepia się pod skórę przedramienia. Uwalniany hormon działa przez 6 lat. Potem wszczep trzeba usunąć. Z kolei w krajach europejskich pod skórą umieszcza kobietom Implanon. Przypomina on z wyglądu wykałaczkę i też zawiera gestagen, jednak przed ciążą chroni krócej ? 3 lata. Możliwe, że będzie on dostępny również w Polsce.

Powinniśmy również wspomnieć o prezerwatywie dla kobiet – Femidon. Ma kształt walca z pierścieniami usztywniającymi podstawę dolną oraz górną. Wykonana jest z folii poliuretanowej, a nie z lateksu jak męskie kondomy. Dzięki temu jest też od nich aż dziesięć razy pewniejsza. Niestety, dość skomplikowanie się ją zakłada. Na dodatek prezerwatywa szeleści podczas stosunku.

Źródło: Naj nr 30/2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *