Prawdziwe, zdrowotne oblicze aloesu

Coraz częściej mówi się o prozdrowotnych właściwościach aloesu. Ta niepozorna roślina zdobywa rynki farmaceutyczne, dietetyczne i kosmetyczne. Choć część jej pozytywnych właściwości była znana już w czasach starożytnych, to obecnie, dzięki nowoczesnym badaniom, odkrywamy coraz więcej twarzy aloesu. Jakie są jego najważniejsze zastosowania w lecznictwie? Poniżej omawiamy najistotniejsze zagadnienia.

Roślina pełna zdrowia prosto z pustyni

Aloes należy do rośliny kaktusowatych, rosnących w gorącym klimacie, które magazynują wodę w cienkich, mięsistych liściach, których długość dochodzi nawet do 50 centymetrów. Wypełnia je substancja, określana mianem miąższu. To w nim znajdują się wszystkie najważniejsze substancje odżywcze, które są zawarte w tej roślinie. Jest on powszechnie stosowany przez przemysł medyczny, farmaceutyczny, kosmetyczny, a także spożywczy. Źródła podają, że wartość rynku aloesowego na świecie szacowana jest na ponad 13 miliardów dolarów rocznie.

Właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne

Analizując właściwości prozdrowotne aloesu, zacznijmy od substancji szczególnie ostatnio popularnych i ważnych dla utrzymywania dobrej formy. Mowa o antyoksydantach, należących do polifenoli, które są w stanie powstrzymać namnażanie się niektórych bardzo niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia bakterii, między innymi: Salmonelli, Helicobacter pylori, Shigelli i Candida albicans.

Przeciwutleniacze mają też za zadanie wychwytywać wolne rodniki, które odpowiadają za postępowanie procesu starzenia naszego ciała. Dzięki temu aloes pomaga utrzymać długo dobrą kondycję i piękny, młody wygląd.

Eliksir długowieczności i piękna skóry

Oprócz usuwania rodników, aloes ma również inne sposoby oddziaływania na skórę. Łagodzi wszelkie podrażnienia skóry, może też wspomagać w procesach leczenia niektórych chorób dermatologicznych.

Zauważono również, że potrafi on wpływać na zwiększenie elastyczności i poprawę ogólnej kondycji skóry, dlatego znajduje swoje miejsce w produktach przeznaczonych do pielęgnacji. Można je znaleźć, np. w sklepie NajlepszyAloes.pl.

Ochrona przeciw promieniom słonecznym

Niektórzy kosmetolodzy i specjaliści od urody twierdzą, że aloes nadaje się do stosowania zamiast kremu z filtrem. Nie ma jeszcze jednoznacznych danych potwierdzających lub obalających tę tezę.

Znacznie lepiej jest udokumentowane jego działanie w przypadkach już występujących urazów i poparzeń. Już w 1959 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zaaprobowała stosowanie maści z aloesu, jako skutecznego sposobu na leczenie poparzeń skóry.

Badania dowodzą, że aloes jest w wstanie pomóc w leczeniu oparzeń 1 i 2 stopnia. Zaobserwowano, że dzięki nakładaniu go na ranę, znacząco skraca się czas potrzebny na zagojenie jej. Większej ilości uwagi i konkretnych doświadczeń wymaga potwierdzenie tezy, że dzięki aloesowi można skutecznie redukować widoczność blizn, rozstępów i cellulitu.

Wsparcie dla dentystów

Mało kto zdaje sobie sprawę, że aloes nadaje się również do stosowania, jako aktywny składnik pasty do zębów. Jego użycie pozwala na zredukowanie stanów zapalnych jamy ustnej, w tym bolesnych i utrudniających życie aft, leczenie chorób dziąseł, a co najciekawsze sprawia, że płytka nazębna znika. Dzieje się tak, dlatego że aloes zabija bakterie Candida albicans, które są odpowiedzialne za narastanie nieestetycznej i powodującej choroby zębów i dziąseł płytki.

Ciśnienie krwi pod dobrym nadzorem

Niektórzy badacze twierdzą również, że aloes potrafi obniżać ciśnienie krwi oraz regulować poziom insuliny w organizmie, stając się dzięki temu wielkim wsparciem w procesie leczenia cukrzyków.

Regulowanie pracy układu pokarmowego

W aloesie, a zwłaszcza tuż pod skórką, znajdują się substancje, które wspierają układ pokarmowy w regularnym oczyszczaniu go z zalegających resztek procesu przemiany materii. Związki te nazywają się antrachinonami. Należy stosować preparaty na bazie aloesu bardzo ostrożnie i z umiarem, gdyż ich działanie przeczyszczające może być bardzo intensywne.

Eliksir zdrowia o potwierdzonym działaniu

Niektóre prozdrowotne właściwości aloesu są już potwierdzone wieloma naukowymi doświadczeniami, inne dopiero są odkrywane. Jedno jest pewne – bez wątpienia zalicza się on do super roślin, o niesamowitym działaniu. W jego składzie znajduje się ponad 150 aktywnych substancji, które wpływają na ludzką kondycję i zdrowie.

Trzeba jednak pamiętać, że aby zadziałał, należy stosować go regularnie przez dłuższy czas. Warto również przed rozpoczęciem takiej kuracji skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi, czy możemy bezpiecznie przyjmować większe dawki aloesu. Pamiętajmy bowiem, że każde lekarstwo w zbyt dużych ilościach potrafi zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles