Probiotyki pomocą na ulewaniu u niemowląt? Fakty i mity na temat probiotyków

Probiotyki inaczej nazywane są dobrymi bakteriami. Ich obecność w przewodzie pokarmowym dziecka nie tylko nie powoduje chorób, ale wręcz są sprzymierzeńcami w walce z infekcjami. Innymi słowy, mają one korzystny wpływ na zdrowie dziecka. Jak w przypadku wielu rzeczy, również na temat probiotyków narosło sporo mitów. Poniższy artykuł pozwoli Wam rozwiać wszelkie wątpliwości!

Probiotyki są wyłącznie bakteriami

Otóż nie tylko. Probiotykiem mogą być również niektóre…drożdże. Przykładem jest szczep Saccharomyces boulardii. Udowodniono jego korzystny efekt, np. w leczeniu biegunek. Zatem żywienie dzieci powinno uwzględniać również ten rodzaj probiotyku, mimo tego, że nie jest on złożony z bakterii należy do rodziny drożdżaków.

Probiotyki biogaia

Probiotyki należy podawać dzieciom w trakcie antybiotykoterapii

Tutaj opinie są podzielone. Nie ma badań potwierdzających konieczność takiego postępowania. Jednak większość lekarzy pediatrów raczej zaleca stosowanie probiotyków w trakcie przyjmowania przez dziecko antybiotyku. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać ich równolegle. ! Probiotyk dopiero 2-3 godziny po zażyciu antybiotyku.

Mleko modyfikowane z probiotykami dobre dla dzieci z wrażliwymi brzuszkami

Jak najbardziej prawda. Bakterie probiotyczne są szczególnie przydatne i dzieci, które mają problemy z zaparciami, wzdęciami, biegunkami czy kolkami. Są doskonałe dla dzieci, które nie tolerują laktozy. Co ciekawe, doskonałym środkiem sa probiotyki na ulewanie u niemowląt.

Probiotyki lub mleko modyfikowane z ich dodatkiem mogą skrócić objawy biegunki.

Prawda. Jednak nie można stosować probiotyku jako leku na biegunkę, a jedynie jako uzupełnienie leczenia. Zaleca się wybieranie tych o potwierdzonej skuteczności czyli Saccharomyces boulardii i z rodziny Lactobacillus. Pozwalają one na odbudowanie flory bakteryjnej jelit, która została naruszona przez chorobotwórcze zarazki. Bardzo często probiotyki skracają czas biegunki nawet o jeden dzień. Wbrew pozorom to sporo, szczególnie wiedzą o tym mamy, których dziecko chociaż raz przechodziło objawy zatrucia pokarmowego.

Probiotyki mogą zmniejszać ryzyko alergii u dzieci.

Prawda. Coraz częściej leki probiotyczne stosowane są u dzieci z objawami alergii. Efekty ich działania najlepsze są podobno w pierwszych dwóch latach życia. Wtedy gdy flora bakteryjna jelit dopiero się kształtuje. Ciekawym jest jednak fakt, że te same szczepy działały różnie w różnych częściach Europy. W Polsce pozytywni wypadły szczepy Lactobacillus casei i Lactobacillus paracasei. Okazało się, że te probiotyki mają działanie antyalergiczne.

Warto do diety malucha wprowadzać jakiekolwiek probiotyki

Nieprawda. Tak naprawdę probiotyk probiotyki nierówny. Nie wszystkie probiotyki bowiem działają tak samo. Dodatkowo warto wiedzieć, że tylko niektóre szczepy mają pozytywny wpływ na zdrowie, pozostałe bardzo często są obojętne jeśli chodzi o organizm malucha. Zatem nie można wyników badań na temat probiotyków odnosić do wszystkich. Nic tu nie jest czarno białe, a bardzo często jest też tak, że niektóre szczepy bakterii mogą na siebie wzajemnie źle oddziaływać. Nie warto więc łączyć probiotyków ze sobą na własną rękę i wybierać tylko te sprawdzone lub polecone przez lekarza pediatrę.

Ciekawostka: Dzieci, które przyszły na świat w sposób naturalny z reguły mają wyższą odporność. Wynika to z faktu, że maluchy urodzone poprzez cesarskie nie mają szansy pobrania niezbędnych mikroorganizmów od matki (poprzez pochwę i jelita) tylko od razu styka się ono z powietrzem obecnym w szpitalu. Zatem poród naturalny wpływa korzystnie na kształtowanie odorności noworodka.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Probiotyki – są bakteriami lub drożdżakami, które w odpowiednich dawkach działają korzystnie na zdrowie. Ich źródłem może być mleko modyfikowane lub kaszki wzbogacone w probiotyki, produkty mleczne (jogurty, kefiry, mleko wzbogacone żywymi kulturami bakterii), kiszona kapusta lub preparaty z apteki.

Prebiotyki – substancje, najczęściej węglowodany (oligosacharydy zwane GOS i fruktooligosacharydy, czyli FOS). To tak zwana pożywka dla dobroczynnych probiotyków , pomagają one w pobudzeniu do wzrostu dobrej flory bakteryjnej organizmu. Innymi słowy – wzbogacają florę bakteryjną i wspomagają ochronę przed chorobami.

Synbiotyki – to połączenie probiotyków z prebiotykami.

Pamiętaj! Przed wyborem probiotyku warto skonsultować się z dobrym pediatrą, aby doradził, które z nich są najkorzystniejsze dla zdrowia dziecka. Nie warto też mieszać różnych probiotyków na własną rękę oraz stosować ich jako lek na biegunkę. Warto uzupełnić dietę malucha o probiotyki, ale tylko te sprawdzone i rekomendowane przez lekarzy pediatrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles