Problem: próchnica u dzieci – jak leczyć?

Pojawienie się u dziecka pierwszych ząbków wiąże się z nieprzespanymi nocami, zarówno dla rodziców, jak i maleństwa. Wzrost zębów oznacza dyskomfort, związany z podrażnieniem rozpulchnionych dziąseł. U dziecka może pojawić się drażliwość, płaczliwość, a nawet podwyższona temperatura ciała. U dzieci około półrocznych pojawiają się pierwsze zęby, o które trzeba dbać od razu. Higiena jamy ustnej istotna jest już na poziomie wystąpienia zawiązków zębów mlecznych, aby zminimalizować ilość bakterii, tworzących się w jamie ustnej oraz zlikwidować szkodliwy wpływ słodzonych produktów na przestrzenie około zębowe. Oczywiście w pierwszych latach życia dziecka zapewnienie właściwej higieny jamy ustnej dziecka jest obowiązkiem rodziców, którzy powinni u najmłodszych stosować szczoteczki masujące dziąsła. U dzieci które mają już mleczne ząbki – niewielkie, miękkie szczoteczki oraz pasty do zębów, przeznaczone dla najmłodszych. Konieczne są regularne wizyty u stomatologa.

Wizyta z dzieckiem u stomatologa

Dzieci nie powinny kojarzyć stomatologa negatywnie. Współcześnie dużej zmianie uległy standardy opieki dentystycznej, zwłaszcza wobec najmłodszych pacjentów i w gabinetach prywatnych. Dzieci w poradni stomatologicznej mają do dyspozycji kolorowe, ozdobione wizerunkami ulubionych postaci poczekalnie, wyposażone w ogromną ilość zabawek oraz zapewnioną, najlepszą opiekę specjalisty. Na pierwszej wizycie stomatolog jedynie zaznajomi dziecko ze sprzętami, których używa się do leczenia zębów oraz dokona przeglądu stanu uzębienia. Może zaproponować leczenie próchnicy, jeżeli zachodzi potrzeba. Leczenie próchnicy u dzieci jest bardzo ważne dla komfortu, eliminując zjawisko bólu zębów, dla zdrowia całego organizmu, który zainfekowany bakteriami streptococus pneumoniae, odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy tworzy zaburzenia w funkcjonowaniu całego układu immunologicznego. Zdrowe zęby mleczne to duża szansa na zdrowe zęby stałe. Nie powinniśmy odkładać wizyty u stomatologa, leczenie próchnicy u dzieci ma wpływ na cały organizm.

Jak leczyć próchnicę u dzieci?

Mimo ogromnego nacisku, kładzionego na profilaktykę próchnicy u dzieci, prawie 100% sześciolatków oraz dwunastolatków dotkniętych jest tą chorobą uzębienia. Miazga zęba, w której bakterie tworzą nieprzyjemne zmiany, musi zostać oczyszczona oraz wypełniona, aby zatrzymać proces rozwoju choroby. Leczenie próchnicy u dzieci opiera się głównie na odpowiednim podejściu lekarza stomatologa, który potrafi odwrócić uwagę dziecka od czynności. Zmiany próchnicowe u dzieci są z reguły niezbyt głębokie i rozległe, dlatego czyszczenie odbywa się bez znieczulenia i tak szybko, że młody pacjent nie zdąży spojrzeć na kreskówkę, wyświetlaną na ekranie obok fotela dentystycznego. Kolorowe wypełnienia, jakie proponuje lekarz najmłodszym pacjentom, są dla dzieci atrakcją, dla której moment czyszczenia warto dzielnie przetrwać. Zwłaszcza jeśli lekarz stworzy odpowiednią historię, która wiąże się z usunięciem zmian próchnicowych. Leczenie próchnicy u dzieci to więc nie tylko prawidłowe, zgodne z najnowocześniejszymi standardami stosowanie metod i środków, które pozwalają wyeliminować próchnicę, ale i szereg sposobów na nawiązanie i utrzymanie dobrego kontaktu z małym pacjentem oraz sprawienie, żeby wizyta nie kojarzyła mu się negatywnie.

Warto kontrolować stan zdrowia zębów profilaktycznie

Wizyty u stomatologa z dzieckiem powinny odbywać się regularnie. Jeżeli nie ma zmian próchnicowych lub próchnica została wyleczona, dziecko powinno zostać zapisane na wizytę kontrolną co trzy miesiące. Podczas leczenia stomatolog ustali częstotliwość wizyt, dbając o to, aby podczas jednej wizyty nie nadwyrężać cierpliwości małego pacjenta. Dodatkowo warto dbać o dokładne czyszczenie zębów, a co pół roku skorzystać z czyszczenia profesjonalnego w gabinecie dentystycznym. Poza koniecznością leczenia próchnicy, warto zachęcać dziecko do unikania słodzenia napojów, spożywania słodkich produktów oraz szczotkowania zębów po każdym posiłku. Zęby mleczne warto leczyć, aby próchnica nie wystąpiła w zawiązkach zębów stałych. Prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz zdrowa dieta, ograniczająca spożycie cukru wpłyną na zdrowie zębów, ale i całego organizmu dziecka. Układ immunologiczny dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest bardzo obciążony dużą ilością drobnoustrojów, pojawiających się w otoczeniu. Warto więc ograniczyć wytwarzanie bakterii, a co za tym idzie infekcji i zaburzeń, pochodzących z własnego organizmu.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles