Problem zanieczyszczeń i ich wpływ na rozwój POChP

We wrześniowej informacji prasowej informowaliśmy, że w Warszawie wykryto przekroczenie stężenia zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Zanieczyszczeniami, których nadmierne stężenie wykryto w kilku miejscach w Warszawie był mikropył i dwutlenek azotu. Pomimo tego ,że według przedstawionej w Sztokholmie mapy zanieczyszczeń powietrza nie zajmujemy tych najgorszych miejsc, to jednak Warszawa nie jest miastem od zanieczyszczeń wolnym i pamiętać należy, że zarówno mikropył, jak  i dwutlenek azotu to zanieczyszczenia bardzo groźne dla zdrowia – przestrzega profesor Jan Zieliński, koordynator Programu Głęboki Oddech.

O tym, jak bardzo zanieczyszczenia szkodzą naszemu zdrowiu dowodzą niedawno opublikowane wyniki trwających 6 lat badań mieszkańców Oslo, w wieku 51-90 lat.* Obserwowano 144 000 osób, badając wpływ zanieczyszczeń na zgony, które nastąpiły z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wyniki badań nie były zaskakujące, ponieważ okazało się, że liczba zgonów na POChP jest większa w dzielnicach o podwyższonym poziomie zanieczyszczeń.

* Am. J. Epidemiol. 2007;165:435-443.

„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 54 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodatkowych informacji udziela:
Patrycja Brzezińska
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: pbrzezinska@onboard.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *