• PORANIONE BRODAWKI – CO ROBIĆ?

1. Skoryguj pozycję oraz sposób, w jaki dziecko chwyta i ssie pierś. Ten problem w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie świadczy o złym przystawianiu malca do piersi.

2. Podaj dziecku najpierw pierś, której brodawka jest mniej bolesna. Na bolesny, poraniony sutek możesz przed karmieniem przykładać kostkę lodu.

3. Delikatnie odłączaj malca od piersi po nakarmieniu, wsuwając palec w kącik jego ust.niu, wsuwając palec w kącik jego ust.

4. Posmaruj brodawkę własnym mlekiem. Pokarm ma właściwości ochronne i gojące. Możesz robić również okłady z ciepłej wody lub szałwii.

5. Czesto zmieniaj wkładki laktacyjne – nie mogą być wilgotne. Staraj się „wietrzyć” piersi, kiedy to tylko możliwe.

  • JAK ODRÓŻNIĆ ZASTÓJ, ZATKANIE PRZEWODU MLECZNEGO OD ZAPALENIA PIERSI?

Obrzęk lub zastój dotyczy całej piersi. Jest ona wtedy obrzmiała, błyszcząca, a mama czuje dokuczliwy ból. Może wystąpić stan podgorączkowy. Jeśli wyczuwasz w piersi bolesne zgrubienie, które nie znika po karmieniu, skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, ale czujesz się dobrze, to prawdopodobnie objaw zatkania przewodu mlecznego.

Przy zapaleniu objawy są bardziej nasilone: pierś jest mocno zaczerwieniona, obrzmiała, gorąca, twarda i silnie bolesna. Mama ma wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle kostne.

Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest nieprawidłowa technika karmienia i niewłaściwe postępowanie, np. robienie zbyt długich przerw między karmieniami. Upewnij się, że prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, a ono ssie efektywnie. Ponadto:

  • przed każdym karmieniem zrób ciepły okład na pierś (zwłaszcza w przypadku zastoju), a następnie odciągnij niewielką ilość pokarmu, aby zmiękczyć otoczkę,
  • przystawiaj dziecko, stosując różne pozycje (szczególnie korzystna jest pozycja spod pachy),
  • postaraj się karmić częściej niż dotychczas, zwłaszcza chorą piersią, i od niej rozpoczynaj,
  • w czasie karmienia sprawdź, czy jakiś element ubrania lub dłoń nie uciska piersi,
  • po karmieniu kładź na chorą pierś zimne okłady (zmniejszają obrzęk), n między karmieniami staraj się odpoczywać,
  • jeżeli masz gorączkę, leż w łóżku, dużo pij, możesz też przyjmować środki przeciwgorączkowe. Jeżeli po 24 godzinach nie ma poprawy lub dodatkowo masz uszkodzone brodawki – zgłoś się do lekarza. Prawdopodobnie zastosuje on leczenie antybiotykiem. Poproś o taki, który nie będzie szkodził dziecku. Nie przerywaj karmienia! To największy błąd, jaki mogłabyś popełnić w tej sytuacji. Jeżeli maluszek nie może ssać piersi – regularnie odciągaj pokarm. Po kilku dniach prawidłowego leczenia sytuacja wróci do normy i szybko o niej zapomnisz.
  • SPOSOBY NA WKLĘSŁE BRODAWKI

1. Jeśli masz wklęsłe lub płaskie brodawki, sprawdź, czy łatwo się wysuwają: ujmij brodawkę u jej podstawy kciukiem i palcem wskazującym, naciśnij ją lekko i delikatnie roluj. Jeśli chowa się i kurczy lub słabo się wysuwa, stosuj na dwa miesiące przed rozwiązaniem nakładki korekcyjne. Po urodzeniu dziecka możesz nosić nakładki między karmieniami.

2. Po porodzie pomocne będą ćwiczenia Hoffmana Palce wskazujące lub kciuki ułóż na otoczce w odległości ok. 2,5 cm od podstawy brodawki i naciskając tkankę piersi, oddalaj palce od siebie, tak aby brodawka wyraźnie się wysunęła. Powtarzaj ćwiczenia minimum dwa razy dziennie, kilka razy w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

3. Pamiętaj, że karmi się piersią, a nie brodawką. Jeśli dziecko nie spróbuje niczego innego, Twoja nawet „trudna” pierś będzie dla niego najlepsza! Niezwykle ważne jest, by poprawnie przystawiać malca tuż po porodzie i w pierwszych dniach połogu.

  • BEZPIECZNE DLA MŁODEJ MAMY

Zawsze wybieraj środki sprawdzone. Unikaj nowości!

  • WYBIERZ paracetamol (np. Panadol, Apap, Acenol), jeśli coś Cię boli lub masz gorączkę.
  • SKORZYSTAJ z ibuprofenu (np. Ibupromu), gdy cierpisz z powodu bólu stawów, mięśni, zęba. Przy zapaleniu zatok możesz też brać leki zawierające pseudoefedrynę (np. Disophrol, Gripex).
  • PRZYJMUJ preparaty witaminowe, wapniowe, ziołowe syropy wykrztuśne i przeciwkaszlowe, ale obserwuj, czy u dziecka nie pojawi się uczulenie.
  • BIERZ leki tuż po karmieniu. Wieczorną dawkę weź po ostatnim posiłku malca. Jeśli jednak dziecko będzie się źle czuło (np. dostanie biegunki), lekarz zmieni Ci preparat.


konsultacja: lek. med. Magdalena Nehring-Gagulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny

Źródło: Miesięcznik "Twoje Dziecko"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *