Próchnica zagrożeniem dla całego organizmu

Zdecydowana większość osób tkwi w przekonaniu, że próchnica jest typem choroby, który wywiera negatywny wpływ wyłącznie na kondycję zębów. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Zdecydowanie niewiele, gdyż w praktyce to właśnie próchnica jest w stanie odczuwalnie wpłynąć na kondycję ludzkiego organizmu. W jaki sposób?

prochnica

Próchnica przyczyną… śmierci?

Choć może zabrzmieć to nieprawdopodobnie, próchnica – nota bene bagatelizowana przez sporą liczbę osób – może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Jak to możliwe? Otóż w samej jamie ustnej człowieka z powodzeniem funkcjonuje około 300 – 400 gatunków bakterii. Należy przy tym dodać, że wybrane z nich mogą wpływać destrukcyjnie zarówno na zęby, jak i otaczające je tkanki, takie jak dziąsła. Wspomniane bakterie wraz z krwią przenikają do innych części ciała, takich jak płuca, stawy czy też nerw wzrokowy. W odpowiedzi organizm ludzki podejmuje próbę usunięcia powstałego we wspomniany sposób stanu zapalnego, atakując tym samym swoje własne tkanki i – co za tym idzie – nieodwracalnie je uszkadzając. W przypadkach zaawansowanego stanu zapalnego może więc dojść nawet do zachorowania na sepsę lub też zapalenia opon mózgowych.

Próchnica, a kondycja stawów

Bakterie usytuowane w zębie stanowią duże zagrożenie dla stawów. Zlokalizowane we wspomnianym zębie mogą wydzielają bowiem toksyny, które z kolei mogą z powodzeniem podróżować po całym organizmie, docierając w ten sposób do stawów. W momencie, w którym szkodliwe enzymy zaatakują stawy, dochodzi do powstania stanów zapalnych. W najgorszym przypadku wspomniana sytuacja może stać się bezpośrednią przyczyną trwałego uszkodzenia stawów i powodować problemy z poruszaniem.

Próchnica, a zapalenie zatok

Zatoki szczękowe zlokalizowane są bezpośrednio nad kością szczęki. Jak więc łatwo się domyśleć, głęboka próchnica dowolnego z zębów znajdujących się w górnej szczęce może doprowadzić do stanu zapalnego zatok szczękowych.

Próchnica, a choroba wrzodowa

Zarówno ilość, jak i stan posiadanych przez nas zębów wywiera niebagatelny wpływ na to, w jaki sposób żujemy pokarm. Kiedy bolą nas zęby skupiamy się więc na tym, aby – w trakcie jedzenia – nie powodować większego bólu, a co za tym idzie połykamy duże kęsy nie żując ich dokładnie. Jak to powszechnie wiadomo, proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, dzięki czemu żołądek może z powodzeniem trawić pokarm. Kiedy jednak procesy trawienne omijają jamę ustną, do strawienia pokarmu niezbędna jest duża ilość soku żołądkowego, w którego składzie znajdziemy między innymi kwas solny. A ten – produkowany w nadmiernych ilościach – przyczynia się do powstania wrzodów na żołądku, a więc po prostu choroby wrzodowej.

Jak więc widać na powyższym przykładzie, próchnica jest poważnym problemem, gdyż jej rozwój wpływa negatywnie nie tylko na bezpośrednio dotknięte nią zęby, ale także na kondycję całego organizmu ludzkiego. Jeśli więc chcesz uniknąć wspomnianych chorób, nie zaniedbuj regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Artykuł został opracowany we współpracy z Dental Clinic Józefów – Ratyńscy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *