Programy do nauki programowania – sprawdź, co wybrać dla dziecka

Programowanie bardzo często nazywane jest językiem przyszłości — nic dziwnego, że każdy rodzic chce nauczyć dziecko, jak się nim posługiwać. Oczywiście nie wszystkie maluchy muszą stać się specjalistami w tej dziedzinie, warto jednak, by poznały podstawy programowania. Wpłynie to pozytywnie na ich kreatywność, zdolność do logicznego myślenia oraz rozumienia świata nowych technologii. Sprawdź, jakie gry i programy edukacyjne pomogą dziecku poznać programowanie!

Programowanie — dlaczego warto, by dziecko je poznało?

Programowanie kojarzyć się może z tworzeniem zaawansowanych komend informatycznych, jednak jego podstawy pozwalają dziecku rozwijać wiele różnorodnych umiejętności, nie tylko tych ściśle związanych z informatyką czy technologiami. W dużym uproszczeniu, poznawanie podstaw programowania polega na uczeniu się odpowiedniego konstruowania poleceń, dzięki którym udaje się wykonać różnego rodzaju zadania. To świetna nauka rozwiązywania problemów, z którymi maluchy będą się stykać w swoim codziennym życiu! Wśród najważniejszych umiejętności, które rozwija nauka programowania, wymienić można logiczne i analityczne myślenie, a także kreatywność.

Współczesne dzieciaki na co dzień mają styczność z urządzeniami elektronicznymi, dobrze więc, by rozumiały, w jaki sposób one działają. Jednocześnie właśnie na tego rodzaju sprzęcie mogą poznawać podstawy programowania. Na rynku znajdziesz bez problemu wiele atrakcyjnych programów do nauki programowania, z których dziecko skorzysta na swoim laptopie bądź tablecie (najlepsze tablety edukacyjne znajdziesz tutaj).

Scratch — aplikacja do tworzenia animacji, gier czy interaktywnych historyjek

Jedną z najbardziej znanych i cenionych aplikacji do nauki programowania jest przeznaczona dla dzieci w wieku 8-16 lat aplikacja Scratch. Ten interpretowany wizualny język programowania został stworzony specjalnie z myślą o edukowaniu najmłodszych — podczas zabawy dzieciaki mogą samodzielnie tworzyć interaktywne gry, muzykę, animacje czy własne historyjki. Elementy tego języka stanowią specjalne puzzle, które można układać w ściśle określony sposób — tak właśnie powstaje kod, który przypisany jest do konkretnego obiektu.

Propozycje dla najmłodszych — Photon i Scottie Go!

Naukę programowania mogą rozpocząć naprawdę małe dzieciaki — na rynku znajdziesz propozycje przeznaczone już dla sześciolatków. Jedną z nich jest Photon, stworzony przez… polskich studentów. To niezwykle atrakcyjna zabawka w postaci robota, którym maluch steruje, korzystając ze smartfona bądź tableta, na którym zainstalowano odpowiednią aplikację. Ogromną zaletą Photona jest fakt, że „rośnie razem z dzieckiem”, ponieważ w miarę zdobywania nowych umiejętności przez małego gracza, zabawka udostępnia mu kolejne, bardziej zaawansowane poziomy.

Inna ciekawa propozycja dla najmłodszych to gra edukacyjna Scottie Go!, która również powstała w Polsce. Podczas nauki programowania maluch układa w odpowiedni sposób kartonowe klocki — jest to odpowiednik tworzenia kodów i pisania programu. Skanując właściwie ułożone klocki, dziecko może sterować zachowaniem uroczego kosmity Scottiego oraz pozostałych postaci. Jego działania w realnym świecie mają więc proste odzwierciedlenie w świecie wirtualnym, a poziom gry wzrasta stopniowo, by mały programista zdobywał ciągle nowe umiejętności.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles