Cięcie drzew to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W zależności od wieku i stanu zdrowotnego drzewa stosuje się różne rodzaje cięć: kształtowanie przewodnika (czyli pnia), usuwanie krzyżujących się, martwych i połamanych gałęzi, prześwietlanie korony oraz poprawianie statyki drzewa ze względów estetycznych i bezpieczeństwa.

Ciąć powinno się młode drzewa, które regenerują się szybciej, a tym samym lepiej znoszą zabieg.

Warto przed rozpoczęciem przycinania drzew zaczerpnąć wiedzy u profesjonalistów. Usunięcie dużej części rośliny znacznie ją osłabia i zamiast pomóc, możemy tylko pogorszyć stan naszego ogrodu. Zbytnie podcięcie korony skutkuje zmniejszeniem systemu korzeniowego (drzewo dostosowuje jego wielkość do rozmiarów korony) i podwyższeniem punktu naporu wiatru – roślina staje się mniej stabilna. Korona dorosłego drzewa powinna  stanowić około dwie trzecie wysokości, a ponadto podczas jednego zabiegu nie zaleca się przycinać więcej, niż 20 do 30 procent masy zielonej rośliny.

Warto zatem pomyśleć o pielęgnacji drzew w perspektywie kilku lat. Każda roślina różnie reaguje na zabiegi, a wpływ na to ma wiek drzewa, jak również ich ogólna kondycja i warunki, w których rosną. W przypadku starych drzew zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do usunięcia chorych gałęzi oraz posuszu.

Najlepszą porą na pielęgnację drzew jest lato, ale to wcale nie oznacza, że nie wolno jej wykonywać w innym terminie. Martwe gałęzie można usuwać przez cały rok. Ran po cięciu niczym się nie smaruje. Powinny one same jak najszybciej wyschnąć.

Warto zastanowić się też nad sprzętem, jakiego używać będziemy do pielęgnacji – z pewnością przydadzą nam się wszelkiego rodzaju piły. Manualne będą bardzo dobre do przycięcia mniejszych gałęzi, a na te grubsze warto zainwestować w pilarkę spalinową. Dodatkowo, do wysokich drzew przydadzą się nam drabiny – idealna będzie aluminiowa, wieloczęściowa (np. 3-częściowa http://drabineo.pl/drabiny-aluminiowe-3-elementowe). Użyjemy jej zarówno przy krzewach, koronach drzew, ale także przy wielu innych pracach przydomowych.

Jeden komentarz

  1. Nigdy nie wiedziałam, że korony drzew powinno się pielęgnować latem zawsze myślałam, że takie zabiegi wykonuje się wiosną przed wszystkimi wzrostami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *