Przyczyny, leczenie i zapobieganie pękaniu pięt

0

Dolegliwości stóp potrafią sprawiać duży ból, dyskomfort oraz być powodem wstydu. Często spotykanym problemem jest pękanie skóry na piętach. Nie jest to groźna choroba ale nieleczona, może prowadzić do wystąpienia infekcji.

Skąd te pękające pięty?

Skóra na stopach jest grubsza niż na pozostałych częściach ciała. Naskórek na stopach narasta w stosunkowo szybkim tempie i nie nadąża się złuszczać. Jeśli nie usuniemy martwego naskórka, będzie on rogowaciał. W przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji stóp zgrubiały naskórek na piętach zacznie pękać. Zjawisko to jest spowodowane suchością skóry na stopach oraz brakiem usuwania martwego i zrogowaciałego naskórka. Przyczynia się do tego także dieta uboga w witaminę A, nadwaga, predyspozycje genetyczne, cukrzyca, łuszczyca oraz niewłaściwie dopasowane obuwie.

Jak leczyć pękające pięty?

Problem pękających pięt leczymy w gabinecie podologicznym. Jeśli z tą dolegliwością nie potrafimy poradzić sobie sami, w domu, należy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Podolog wrocław, w zależności od zaawansowania problemu i głębokości pęknięć, dobiera odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej stosuje specjalne preparaty zmiękczające naskórek a następnie, przy pomocy frezarki lub dłuta podologicznego usuwa zrogowaciały naskórek. Ważne jest, żeby zastosować się do zaleceń podologa i zapobiec ponownemu pękaniu pięt.

Jak zapobiegać pękaniu skóry na piętach?

Nie da się uniknąć pękania pięt w stu procentach, jednak można zminimalizować ryzyko ich pękania. W profilaktyce schorzeń stóp bardzo dużą rolę odgrywa właściwa i regularna pielęgnacja. Podstawą jest nie tylko codzienne mycie stóp ale również wykonywanie pedicure. Aby pięty nie pękały nie można dopuścić do nadmiernego rogowacenia skóry. Należy 1-2 razy w tygodniu wykonywać peeling stóp i regularnie usuwać martwy naskórek. Powinniśmy także zadbać o maksymalne nawilżenie. W tym celu najlepiej stosować kremy przeznaczone do pielęgnacji tej części ciała. Często w swoim składzie zawierają mocno nawilżający mocznik. Mocno natłuszczającym skórę zabiegiem jest zabieg z użyciem parafiny. Skóra po nim jest gładka i miękka. Parafina zostawia na skórze delikatny ochronny film, który zapobiega utracie wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here