Publiczny i prywatny bank komórek macierzystych – jaka jest różnica?

Komórki macierzyste są przechowywane w banku komórek macierzystych (w prywatnej lub publicznej instytucji).

Publiczny i prywatny bank komórek macierzystych – jaka jest różnica?Co to jest bank komórek macierzystych?

Bank komórek macierzystych to zakład biotechnologiczny, który specjalizuje się w pozyskiwaniu, zabezpieczaniu i przechowywaniu krwi pępowinowej. Jego działanie jest ściśle regulowane przez ustawę z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. W Polsce największą tego typu instytucją jest Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). O jego działalności, celach i misji można dowiedzieć się więcej na stronie https://www.pbkm.pl/.

Wyróżnia się dwa rodzaje banków komórek macierzystych: rodzinne (prywatne) oraz publiczne. W prywatnym laboratorium to rodzice samodzielnie finansują pobranie i przechowywanie materiału biologicznego, który w razie konieczności może zostać użyty do leczenia dziecka lub innego członka rodziny, po stwierdzeniu zgodności tkankowej. Cena pobrania krwi pępowinowej podczas porodu waha się między 2500 zł a 4500 zł. Należy wziąć także pod uwagę roczny abonament za jej magazynowanie w wysokości 550–800 zł.

Jak działa publiczny bank komórek macierzystych?

Publiczny bank komórek macierzystych został utworzony w 2011 roku z inicjatywy PBKM. Jego misją ma być zwiększenie zasobów magazynowanej krwi pępowinowej oraz wzrost ilości wykonywanych przeszczepów z jej wykorzystaniem. Z zasobów publicznego banku komórek macierzystych mogą korzystać osoby niespokrewnione z dawcą, u których potrzebne jest wdrożenie leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych.

O przekazaniu krwi pępowinowej na cele publiczne decydują rodzice dziecka. Muszą mieć oni świadomość, że jednocześnie zrzekają się jakichkolwiek praw do niej i jeśli zajdzie potrzeba, to nie będą mogli z niej skorzystać. Pobranie i przechowywanie komórek macierzystych w takiej sytuacji jest całkowicie finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Rodzice nie ponoszą z tego tytułu żadnych opłat.

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Chęć pobrania krwi pępowinowej rodzice dziecka zgłaszają przed porodem, we właściwym banku komórek macierzystych. Otrzymują oni pakiet, który należy dostarczyć personelowi medycznemu w dniu porodu. Pobranie krwi pępowinowej to krótki, prosty zabieg, który jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla noworodka oraz jego mamy. Tuż po odpępnieniu dziecka położna wprowadza igłę w naczynia pępowinowe i pobiera do specjalnego pojemnika około 75 ml krwi. Próbka jest zabezpieczona i dostarczana w ciągu 24 godzin do banku komórek macierzystych.

W laboratorium, należącym do banku komórek macierzystych, krew pępowinowa jest badana i zabezpieczona środkami krioochronnymi. Umieszcza się ją w specjalnej kasecie, którą zanurza się w oparach ciekłego azotu. Tak zabezpieczone komórki macierzyste mogą być przechowywane nawet przez 50 lat, dopóki nie zajdzie potrzeba ich wykorzystania. Po rozmrożeniu nie tracą one swoich właściwości.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles