Regeneracja błony śluzowej gardła

0

Błona śluzowa przede wszystkim chroni nasze gardło – gromadzą się na niej miliony drobnoustrojów. Zły stan błony śluzowej ogranicza pełnione przez nią funkcje i prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Osoby narażone na to zagrożenie powinny dbać o regenerację, którą znacząco przyspiesza między innymi kwas hialuronowy – substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Zawierają go między innymi specjalne tabletki do ssania.

Jakie funkcje pełni błona śluzowa gardła i co wpływa na jej stan?

Zadaniami błony śluzowej są głównie ochrona gardła i usuwanie zanieczyszczeń. Obie funkcje mogą być spełnione wyłącznie wtedy, gdy błona śluzowa znajduje się w dobrym stanie. Musi stanowić jednorodną i nieprzerwaną powłokę. Przerwanie filmu ochronnego następuje między innymi ze względu na zbytnie wysuszenie gardła. Gdy tak się stanie, narażone jest na działanie wielu czynników drażniących i wywołujących stan zapalny.

Możemy je podzielić na:

  • biologiczne – w postaci infekcji wirusowych i bakteryjnych, nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych lub o podłożu hormonalnym,
  • fizykochemiczne – tu zalicza się między innymi suche i zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy, temperaturę otoczenia i składniki pokarmu.

Na stany zapalne gardła i przerwanie błony śluzowej narażone są także osoby pracujące głosem – na przykład nauczyciele i lektorzy. Stan zapalny gardła objawia się między innymi suchością, uczuciem swędzenia, drapania i bólu, kaszlem i zaleganiem wydzieliny w tylnej części gardła. To sygnały, że błona śluzowa wymaga regeneracji.

Kwas hialuronowy – naturalny sojusznik błony śluzowej

Regenerację można oczywiście przyspieszać domowymi sposobami, jednak skuteczniejsze są profesjonalne, jak na przykład kwas hialuronowy. Spiralne cząsteczki kwasu hialuronowego posiadają niezwykłą właściwość: zdolność do wiązania wody o masie nawet 1000 razy wyższej. Oznacza to w praktyce, że 1 gram kwasu jest w stanie zaabsorbować nawet 6 litrów wody. Substancja powszechnie występuje w ludzkim ciele i jest popularnym składnikiem produktów nawilżających – kosmetyków do skóry, kropli do oczu, a także tabletek do ssania regenerujących gardło.

Tabletki do ssania na regenerację gardła

Przy objawach stanu zapalnego błony śluzowej warto sięgnąć po kwas hialuronowy w tabletkach, który z pewnością przyspieszy jej regenerację. Tabletki do ssania zawierające ten składnik zapewniają gardłu długotrwałe nawilżenie i złagodzą dokuczliwe objawy. Będą przydatne zarówno w przypadku infekcji, jak i podrażnienia czy stanów zapalnych wywołanych innymi czynnikami.

Jednym z ciekawszych produktów dostępnych na rynku są tabletki do ssania Cevitt, które oprócz wspomnianego kwasu hialuronowego zawierają także karbomer i ksantan. Pierwsza substancja ma działanie zagęszczające i pod wpływem wody zwiększa swoją objętość nawet 1000-krotnie. Z kolei ksantan absorbuje płyny, tworząc z nimi kleiste struktury. To doskonała kombinacja do regeneracji błony śluzowej gardła, która pozwala odzyskać ciągłość filmu przy pomocy powstającego hydrożelu. Odpowiednio dobrane tabletki do ssania powinny przynieść pacjentowi natychmiastową ulgę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here