Rozwój emocjonalny dziecka do 1. roku życia – na co zwrócić uwagę?

Każdego dnia obserwujesz swoje dziecko i zauważasz, jak się zmienia. To, jak szkrab zmienia się pod względem fizycznym oraz jakie nowe umiejętności zdobywa każdego dnia, można zauważyć bardzo łatwo, ale musisz pamiętać, że Twoje maleństwo zmienia się także wewnętrznie, poznaje nowe uczucia, uczy się okazywać swoje emocje i reagować na Twoje.

Rozwój emocjonalny jest procesem bardzo skomplikowanym, ale jednocześnie niezwykle ważnym, bowiem to on wpływa na kształtowanie się indywidualnych cech charakteru dziecka i jego temperamentu. Sprawdź zatem, jakie momenty owego rozwoju są najważniejsze w życiu dziecka i jak powinnaś je wspierać, aby wyrósł na spełnionego i szczęśliwego człowieka.

1-ork-dziecka

Siła emocji

Emocje towarzyszą Twojemu maleństwu już od pierwszych chwil, bowiem dziecko już w pierwszym miesiącu swojego życia doskonale potrafi odczytać Twoje emocje. Wyczuwa Twój niepokój i zdenerwowanie, na które reaguje własnym rozdrażnieniem, przejawiającym się na przykład poprzez niechęć do karmienia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby koić swoje negatywne stany emocjonalne w kontaktach z dzieckiem, tak, aby nie musiało ono przejmować nijako Twojego zdenerwowania.

W drugim miesiącu Twoja pociecha coraz bardziej zaczyna cenić kontakt z dorosłymi. Na każdy Twój dotyk reaguje z prawdziwym ożywieniem, pokazując Ci, jak wielką radość sprawia mu Twoja obecność. Zaczyna także odróżniać głosy bliskich, a słuchanie tego, jak do niego mówisz, sprawia mu prawdziwą przyjemność. W trzecim miesiącu życia, aby pokazać Ci swoje zadowolenie na Twój dotyk, uśmiech, pieszczotę odpowie już prawdziwym uśmiechem. Twoja pociecha świetnie potrafi odróżnić Twoją twarz spośród twarzy innych.

W czwartym miesiącu, tuż obok pozytywnych emocji, pojawiają się także negatywne. Bardzo łatwo możesz zauważyć, jak Twój szkrabek zaczyna okazywać swoje niezadowolenie, kiedy na przykład nie poświęcasz mu czasu lub poświęcasz niewystarczająco… Od około 5- 6 miesiąca u dzieci zaczyna pojawiać się uczucie lęku, na przykład na widok obcej osoby lub nieznanej sytuacji. Ponadto, w szóstym miesiącu życia Twój maluch potrafi już wyrażać takie same gesty mimiczne, jak te zaobserwowane u Ciebie, okazując zadowolenie lub smutek.

Ósmy miesiąc to czas, kiedy Twoja pociecha bardzo skutecznie będzie próbowała skupić na sobie Twoją uwagę, gaworząc, śmiejąc się lub gdy to nie przynosi rezultatu… płacząc. W okolicach dziesiątego miesiąca życia maluch uwielbia już włączać się do zabawy, bardzo dobrze naśladując gesty dorosłych. Pod koniec pierwszego roku życia dzieci poznają jeszcze jeden stan emocjonalny, jakim są nieśmiałość i wstyd. W tym okresie Twoja pociecha potrafi już dopasować swoje zachowanie do zaobserwowanych na Twojej twarzy uczuć. Na przykład dziecko zachęcone uśmiechem, odważnie sięgnie po zabawkę lub odwrotnie, srogi wyraz Twojej twarzy spowoduje u niego porzucenie swoich planów.

Moc wsparcia

Choć na same cechy genetyczne, które Twoje dziecko dostało „w spadku”, nie masz żadnego wpływu, to na ich kształtowanie już tak. Tak naprawdę to czy Twoje dziecko będzie śmiałe i odważne, czy raczej wycofane i zamknięte w sobie, zależy od tego, w jaki sposób nauczysz go rozpoznawania i wyrażania emocji oraz od tego, jak pokierujesz jego rozwojem emocjonalnym. Szczególnie ważne jest wspieranie dziecka w jego kontaktach z rówieśnikami, gdyż te pierwsze relacje zazwyczaj są dla dziecka mało przyjemne, ponieważ maluchy w tym wieku traktują siebie wzajemnie odrobinę przedmiotowo, popychając się nawzajem i pociągając, aby zwrócić na siebie uwagę innych.

Rozwój emocjonalny dziecka należy wspierać przede wszystkim poprzez bliskość okazywaną za pomocą dotyku, rozmów i pieszczot, które sprawiają, że dziecko czuje się kochane i w pełni akceptowane, co przekłada się na kształtowanie u malucha własnych uczuć i emocji. Poczucie bezpieczeństwa to kolejny aspekt, który bardzo mocno wpływa na rozwój emocjonalny dzieci. Staraj mu się je zapewniać już od pierwszych chwil życia. Zadbaj o stały rytm dnia malucha i zapewniaj mu jak najwięcej spokoju, szczególnie w pierwszych dniach po urodzeniu, kiedy to wszelkie bodźce zewnętrzne wciąż pozostają dla niego obce. Staraj się maksymalnie ściszać radio, nie mówić w jego obecności zbyt głośno, zrezygnuj z głośnych i świecących zabawek, a także ogranicz liczbę gości odwiedzających malucha. Pozwól mu powoli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości i spraw, aby czuł się bezpiecznie przy Tobie.

Dziecko z każdym dniem jest coraz bardziej ciekawe otaczającego świata, pozwól mu na odkrywanie nowych doznań. Możesz dać mu do rączki na przykład zielony listek zerwany z drzewa, pozwól mu dotknąć językiem kawałka cytryny, stań się jego prawdziwym przewodnikiem po wszystkim, co nowe i nieznane. Dzięki temu dziecko będzie miało szanse na nowe przeżycia przy całkowitym poczuciu bezpieczeństwa, które zapewnia mu Twoja osoba. Wszystko to sprawi, że Twoje maleństwo wkrótce stanie się mądrym, spełnionym i co najważniejsze, szczęśliwym człowiekiem.

Więcej o rozwoju Twojej pociechy dowiesz się na stronie: http://www.enfamil.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *