Sposoby na efektywną naukę

0

Brak czasu na naukę jest dziś problemem dość powszechnym. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje sposobu na bardziej efektywne przyswajanie wiedzy. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych rad w tym temacie.

Wzrokowiec czy słuchowiec?

Nauka powinna polegać na gruntownym zrozumieniu problemu, poprzez ciągłe poszerzanie wiedzy i sprawdzaniu jej w różnych źródłach. Niestety jest to proces bardzo czasochłonny. Jednak istnieje kilka sposobów, które mogą go przyśpieszyć.

W pierwszej kolejności należy się zastanowić jak zazwyczaj zapamiętujemy materiał. Czy jesteśmy bardziej słuchowcami czy wzrokowcami? Wzrokowcy najlepiej zapamiętują poprzez czytanie lub oglądanie obrazów natomiast słuchowcy dobrze przyswajają wiedzę na przykład w czasie wykładów.

Ustalenie, jakim jesteśmy typem pomaga dobrać najbardziej efektywny sposób nauki. Należy jednak przy tym pamiętać, że warto krzyżować metody by stymulować mózg na różny sposób.

Przygotowania do nauki

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie miejsca do nauki. Okazuje się, że nauka w domu wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. W mieszkaniu zamiast się uczyć bardzo często koncentrujemy się na innych rzeczach takich jak oglądanie telewizji czy gry komputerowe. Im mniej pokus i bodźców nas otacza w czasie nauki tym lepiej. Miejsce do nauki powinno być, więc przygotowane w taki sposób by sprzyjało koncentracji.

Odsłuchiwanie materiału

Osoby, które są słuchowcami lepiej przyswajają materiał słuchając na przykład wykładu niż czytając podręcznik. Dlatego dobrym sposobem na naukę dla takich osób jest nagrywanie a następnie odsłuchiwanie materiału do zapamiętania.

Ta metoda jest bardzo skuteczna, ponieważ działa na dwa sposoby. Z jednej strony uczymy się czytając tekst a następnie odsłuchując go. Można sprawić by nauka była jeszcze bardziej skuteczna. Wystarczy w czasie odsłuchiwania podążać wzrokiem za tekstem.

Robienie notatek

Kolejnym sposobem na szybkie zapamiętywanie jest robienie notatek z wcześniej nagranego i odsłuchanego materiału. Dzięki temu można sprawdzić co zapamiętaliśmy. W czasie zapisywania koncentrujemy się na tym co zapamiętaliśmy a nie na treści nagrania. Ważne jest by notatki były jak najbardziej szczegółowe.

Odpowiednie podręczniki

Bardzo duże znaczenie ma również to, z jakich materiałów korzystamy w czasie nauki. By nauka była jak najbardziej efektywna warto zaopatrzyć się w jak najlepsze podręczniki i materiały multimedialne. Dobry przykładem jest tu seria „Teraz matura” stanowiąca kompendium wiedzy dla maturzystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here