Trudne do wywabienia plamy są codziennością każdej mamy. Niespożytkowana energia oraz niczym nieograniczona wyobraźnia dzieci pozwala niekiedy spłatać rodzicom figle, gdy na pięknym, odświętnym ubraniu pojawia się wielka, czekoladowa plama. Doświadczone panie domu znają jednak sposoby, aby pozbyć się nawet najbardziej uciążliwej plamy. Poznajcie sposoby walki z zabrudzeniami.

Zielone ślady trawy

Zabawy na świeżym powietrzu obarczone są ryzykiem wypadków. Potknięcia, upadki czy przepychanki zwykle kończą się powstaniem trudnej do usunięcia zielonej plamy na ubraniach w okolicy kolan i łokci. Świeża trawa potrafi zostawić trwały ślad, jeśli nie wiemy jak sobie z nią poradzić. Wystarczy jednak przetrzeć obficie ślad spirytusem. Najlepiej robić to, gdy plama jest jeszcze świeża. Jeśli jednak przegapiliśmy najlepszy moment na jej wywabienie, nic straconego! Czystą szmatkę należy namoczyć w wodzie utlenionej z dodatkiem amoniaku i energicznie pocierać powstały ślad po bliższym kontakcie z trawą. Tak przygotowaną tkaninę należy wygotować w wodzie np. z kapsułką do prania JELP lub z dodatkiem proszku do prania dla dzieci.

Czekoladowe plamy

Jedzenie czekolady rzadko kończy się u dzieci jedynie ubrudzoną buzią. Odbite na ubraniach rączki oblepione czekoladą to codzienność, z którą zmierzyć się musi każdy rodzic. Z plamami z czekolady należy rozprawić się jak najszybciej, w przeciwnym wypadku prawdopodobieństwo pozostania trwale na ubraniach jest wysokie. W celu pozbycia się plamy, czekoladowy ślad należy zalać zimną wodą i zaprać szarym mydłem. Jeżeli plama nie jest nowa, można spróbować się jej pozbyć poprzez namoczenie tkaniny przez godzinę w zsiadłym mleku. Po tym czasie ubranie należy wyprać w pralce, wykorzystując proszek dla dzieci. Tak samo należy postąpić w przypadku zapranego ubrania ze świeżymi śladami czekolady.

Tłuste plamy

Najczęściej powstającym i trudnym do usunięcia rodzajem plam, które powstają podczas jedzenia, są tłuste ślady z masła, majonezu, szynki czy parówek. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów usuwania tłustych zabrudzeń z ubrań. Jednym z nich jest mąka ziemniaczana, którą należy posypać plamę i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie nadmiar mąki usunąć, a pozostałą część wyczyścić szczotką i wypłukać w ciepłej wodzie. Innym, równie skutecznym sposobem, jest zastosowanie benzyny. Wacikiem nasączonym benzyną należy potrzeć tkaninę w miejscu zabrudzenia, podkładając uprzednio kawałek ręcznika papierowego pod spód ubrania. Tak przygotowane ubrania należy wyprać w pralce używając hipoalergiczne proszki do prania.

Krwiste plamy z czerwonych buraków

Mocny barwnik z czerwonych buraków potrafi pozostawić trudną do usunięcia plamę. Zastosowanie odpowiedniego środka może jednak pomóc w walce z tym uciążliwym zabrudzeniem. Świeżą plamę z buraków posypać należy boraksem. Jest to ekologiczny i naturalny środek, który posiada wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Jest środkiem owadobójczym, preparatem do usuwania plam i wybielania, środkiem czyszczącym łazienki, lodówki i zamrażarki oraz substancją usuwającą nieprzyjemne zapachy. Boraks jest minerałem naturalnie występującym w przyrodzie oraz stanowi źródło boru. Po zastosowaniu boraksu tkaninę należy polać gorącą wodą i pozostawić na kilka minut. Jeżeli plama jest stara, mieszaninę boraksu z wodą powinniśmy pozostawić na ubraniu przez osiem godzin. Następnie ubrania należy wyprać dodając proszek dla dzieci.

W przypadku wyjątkowo uporczywych plam możemy wspomóc się specjalnym odplamiaczem punktowym JELP. Posiada on praktyczną szczoteczkę, dzięki której wygodnie naniesiemy produkt bezpośrednio na plamę, nie niszcząc przy tym kolorów. Odplamiacz jest skuteczny nawet w niskich temperaturach, a hipoalergiczna formuła jest bezpieczna dla skóry dziecka.

Proszki do prania dla dzieci

Delikatna skóra niemowlaka oraz podatna na alergie skóra większego dziecka wymaga zastosowania szczególnych środków. Hipoalergiczne proszki do prania dają gwarancję bezpieczeństwa od pierwszych dni życia. Delikatna formuła proszków sprawia, że piorąc ubranka dla noworodka lub alergika zyskujemy czystość i świeżość ubrań nie podrażniając przy tym wrażliwej skóry dziecka. Przebadane dermatologicznie proszki o najwyższej jakości składnikach znaleźć można w sklepie internetowym firmy JELP (https://sklep.jelp.pl/). Proszek JELP posiada niedrażniący zapach oraz nowoczesna formułę opartą na naturalnym mydle. Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka daje gwarancję niezawodności oraz pełnego bezpieczeństwa stosowania.

Usuwanie świeżych plam sposobem na sukces

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy najlepiej usuwać plamy na dziecięcych ubrankach, to odpowiedź jest banalnie prosta. Im szybciej rozpoczniemy odplamianie, tym lepsze efekty możemy uzyskać. Ubranka dla noworodka oraz większych dzieci najkorzystniej prać w naturalnych środkach używając hipoalergiczne środki do prania lub specjalne kapsułki piorące dla dzieci z atestem. Nie wywołują one alergii ani podrażnień skórnych skutecznie usuwając codzienne zabrudzenia. Prawdopodobieństwo tego, że plama pozostanie na ubraniu po pierwszym praniu jest dość wysokie, dlatego należy tkaninę z plamą poddać kolejnym zabiegom odplamiającym. Trzeba jednak pamiętać, aby nie prasować poplamionych ubranek. Zaprasowany ślad zostanie wtedy utrwalony i plamy nie będzie można już usunąć.

Artykuł został przygotowany we współpracy z marką JELP (https://jelp.pl/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *