Sprawdzone sposoby na trądzik, czyli jak pozbyć się wyprysków domowymi metodami

0

Problemy z trądzikiem to nie tylko domena dorastającej młodzieży. Wykwity skórne przeszkadzają osobom w różnym wieku, także tym, które zmagają się z objawami starzenia. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Niekiedy są to problemy hormonalne, niewłaściwa dieta, innym razem zaniedbania w zakresie higieny. W wieloma wypryskami możemy poradzić sobie domowymi metodami. Jeżeli dolegliwość jest na zaawansowanym etapie, nie eksperymentujmy. Wówczas lepiej udać się na wizytę do dermatologa.

 

Dieta a stan skóry

Jeżeli nie możemy poradzić sobie z trądzikiem, powinniśmy przyjrzeć się naszemu sposobowi odżywiania. Czasami niewłaściwe nawyki żywieniowe przyczyniają się do pogorszenia stanu naszej skóry. Często bywa tak, że po zjedzeniu określonych produktów spożywczych (na przykład czekolady) zauważamy nowe wypryski na skórze. Warto jest uważnie obserwować jaki wpływ na nasze ciało i skórę ma spożywana żywność. Doskonałym pomysłem jest założenie dziennika, w którym zapisujemy wszystko, co zjedliśmy danego dnia. Jeżeli w niedalekim czasie stan naszej cery się pogorszy, będziemy mogli z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że winne są określone produkty. Wówczas możemy wyeliminować je z diety, co przyczyni się do poprawy wyglądu naszej twarzy.

Jak szybko poradzić sobie z wypryskami

Niekiedy budzimy się rano, a nasza twarz nie przypomina tej, którą oglądaliśmy w lustrze wieczorem. Jeżeli pojawiły się na niej pojedyncze wypryski możemy spróbować domowych metod na ich usunięcie. Kiedy wychodzimy z domu powinniśmy zrezygnować z oczyszczania skóry. Wyciskanie pryszczy sprawi, że nasza twarz będzie wyglądała znacznie gorzej niż przed tym zabiegiem. Metodą, którą możemy wypróbować, jest osuszenie wyprysków przy pomocy pasty do zębów. Ma ona szanse powodzenia, kiedy do wyjścia pozostało nam przynajmniej kilka godzin. Pasta intensywnie wysusza skórę i łagodzi stan zapalny, dzięki czemu wykwity skórne stają się mniej widoczne.

W momencie, kiedy musimy wyjść za chwilę znacznie lepiej jest wykorzystać możliwości, które daje makijaż. Do przykrycia niedoskonałości warto wykorzystać mocno kryjący korektor. Wystarczy niewielka jego ilość, żeby zaczerwienienia przestały być widoczne.

Kiedy mamy więcej czasu

Jeżeli mamy więcej czasu na walkę z niedoskonałościami naszej skóry warto wypróbować domowe maseczki. Jedną z bardziej skutecznych jest maseczka na bazie aspiryny i jogurtu naturalnego. Jej regularne stosowanie łagodzi stany zapalne i rozjaśnia skórę. Mikstura ma również działanie przeciwbakteryjne. Inne składniki, które mogą przydać się przy zwalczaniu trądziku to kurkuma, miód, sok z cytryny czy aromatyczny cynamon znany z właściwości przeciwzapalnych. Jeżeli mamy w domu maść cynkową lub krem dla dzieci z zawartością cynku, koniecznie musimy wypróbować je na trądzik. W wielu wypadkach bardzo szybko pomagają one pozbyć się niedoskonałości.

W dłuższej perspektywie czasu dobre efekty uzyskamy pijąc zioła fiołka trójbarwnego, nagietka czy pokrzywy, które wykazują dobroczynny wpływ na stan naszej cery.

Obowiązkowa higiena

Niekiedy zdarza się, że upatrujemy przyczyn trądziku w zaburzeniach hormonalnych, a zapominamy o tak kluczowej kwestii jaką jest higiena. Jeżeli przynajmniej raz zapomnimy o  zmyciu makijażu przed położeniem się spać, rano nasza skóra będzie w bardzo złym stanie. Innym problemem jest niewłaściwe oczyszczanie. Kiedy nie oczyszczamy skóry wystarczająco dobrze, nasze pory będą zapchane, co w naturalny spowoduje pojawienie się wykwitów skórnych.

Osoby, którym zależy na gładkiej skórze bez wyprysków powinny zainwestować w skuteczne kosmetyki do oczyszczania twarzy. Sprawdzą się zarówno dobrej jakości żele do twarzy, jak i mieszanki olejów.

Jeżeli praktykujemy masaż twarzy powinniśmy pamiętać, że wykonywanie go w chwili, kiedy na naszej twarzy są wypryski grozi pojawieniem się kolejnych. Dobrze jest zaczekać z masażami do momentu, kiedy doprowadzimy cerę do idealnego stanu.

Autor: Joanna Brodzińska

Dziennikarka, pisarka. Specjalizuje się w tematach urodowych, ostatnio najwięcej pisze na blogu Evonails.pl, oraz w kilku portalach kobiecych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here