Suplementacja u dzieci – które witaminy są najważniejsze dla twojego dziecka?

O roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu mówi się wiele. Pomimo to wciąż ich znaczenie bywa bagatelizowane. To duży błąd. Witamin potrzebujemy zarówno my, dorośli, jak i nasze pociechy. W przypadku niedoboru niektórych z nich może wywoływać poważne skutki zdrowotne i zaburzać prawidłowy wzrost i rozwój.

Zadaniem każdego rodzica jest dbanie o to, by w diecie dziecka znalazły się wszystkie potrzebne składniki odżywcze i witaminy. Większość z nich zawarta jest w mleku, którym karmimy dzieci od pierwszych dni życia. Wyjątkiem są dwie witaminy: D i K, które nie są obecne w mleku matki. Jaką funkcję pełnią w organizmie i czy należy je suplementować?

Pełnowartościowa dieta twojego dziecka

Mleko, które podajemy dziecku od pierwszych dni jego życia, jest prawdziwą skarbnicą witamin i innych składników odżywczych niezbędnych do tego, by nasz maluch prawidłowo rósł i się rozwijał. Dotyczy to zarówno mleka matki, jak i mleka modyfikowanego przeznaczonego do sztucznego karmienia. Podawanie mleka modyfikowanego w zupełności pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu dziecka na substancje odżywcze, natomiast w przypadku karmienia naturalnego potrzebna jest dodatkowa suplementacja witamin D i K, gdyż mleko matki nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na te witaminy. Podawanie dziecku suplementów diety zawierających owe witaminy jest niezwykle istotne, gdyż niedobór obydwu może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Ważne, by były to preparaty przeznaczone dla dzieci, zalecane przez pediatrów. Ich stosowanie zawsze należy skonsultować z pediatrą.

Witamina D

Witaminę D należy suplementować od pierwszych dni życia dziecka w dawce zalecanej przez lekarza, jeśli jest ono karmione mlekiem matki. W przypadku dzieci karmionych sztucznie nie jest to konieczne, gdyż witamina D jest jednym ze składników mleka modyfikowanego, przez co jego dzienna porcja jest w stanie w zupełności pokryć zapotrzebowanie organizmu.
Suplementowanie witaminy D zapobiega krzywicy. Jest to choroba, na której skutek zaburzeniu ulega proces wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, co z kolei przyczynia się do naruszenia struktury kości, które stają się miękkie i podatne na odkształcenia. Najwyższe ryzyko zachorowania na krzywicę dotyczy niemowląt i małych dzieci, gdyż to właśnie u nich dochodzi do wzmożonego wzrostu kości. Poza charakterystycznymi objawami ze strony układu kostnego krzywicę można rozpoznać za pomocą badań laboratoryjnych.

Witamina K

Witamina K jest drugą niezwykle istotną dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci witaminą, którą w przypadku karmienia naturalnego należy suplementować. Witamina K odpowiada za krzepnięcie krwi. Do organizmu dostarczana jest głównie wraz z pokarmem. W kolejnych miesiącach życia zaczyna być wytwarzana przez organizm. Proces ten występuje jednak tylko u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, które zawiera odpowiednie szczepy bakterii, biorących udział w procesie produkcji witaminy w jelicie grubym.

Niedobór witaminy K u dzieci może powodować krwawienia z różnych części ciała oraz przyczyniać się do rozwoju choroby krwotocznej noworodków, in. krwawienia związanego z niedoborem witaminy K, na skutek której dochodzi do krwotoków z narządów wewnętrznych – w zaawansowanym stadium może dojść do zagrażających życiu dziecka wylewów krwi do mózgu. Aby nie dopuścić do wystąpienia choroby, każdy noworodek tuż po urodzeniu (do 6 godzin) powinien otrzymać odpowiednią dawkę witaminy K, najlepiej domięśniowo, lecz najpierw należy to skonsultować z lekarzem. Wówczas nie ma konieczności jej suplementowania doustnie. Jeśli witamina K nie zostanie podana dziecku w taki właśnie sposób, zaleca się podawanie jej doustnie do 3 miesiąca życia w odpowiednich dawkach (1).

Bibliografia:
Książyk J., Szczapa J. Witaminy w diecie dziecka. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52608,witaminy-w-diecie-dziecka. Data dostępu: 15.07.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles