Światłowody przyszłością szerokopasmowego internetu

Większość użytkowników w Polsce ma obecnie dostęp do kablowej sieci internetowej. Pomimo tego, że dostawca usługi internetowej może oferować prędkość 20 Mb/s, zawsze jest to prędkość maksymalna, możliwa do uzyskania w ściśle określonych, optymalnych warunkach. Znacznie szybszy internet osiąga się przy użyciu światłowodów. Niestety, o ile w 2014 roku zakładano, że w Polsce powstanie sieć 30 tys. km światłowodów, w rzeczywistości powstało tylko kilka tysięcy, a to zbyt mało, aby polscy internauci powszechnie korzystali z internetu światłowodowego.

Dopiero dzięki światłowodom można zaoferować internet, który obiecywany jest przez dostawcę usługi, ponieważ taka sieć posiada wysoką przepustowość. Dla internetu światłowodowego prędkość w okolicach 100 Mb/s jest standardowa.

Technologia światłowodowa ułatwi i zwiększy komfort korzystania z materiałów w internecie, zwłaszcza w formie pobierania wideo w najwyższej jakości. Światłowody pozwalają na użytkowanie szybkiego internetu nie tylko stacjonarnie, w domu, w pracy czy w szkole i w biurze, ale również w formule technologii mobilnych, takich jak LTE.

 

Wszyscy użytkownicy, którzy obawiają się, że rozwój sieci światłowodowej i szerokopasmowego internetu spowoduje wzrost cen usług internetowych, nie muszą się martwić. Dla dostawcy cena za 1 Mb/s transferu dzięki światłowodom jest niższa niż w tradycyjnych sieciach kablowych. Dlatego miesięczne opłaty abonamentowe bynajmniej nie powinny wzrosnąć.

W 2013 roku według danych FTTH Council Europe w Polsce o 47 proc. wzrosła liczba gospodarstw domowych z dostępem do światłowodów, ale ich liczba wynosiła zaledwie 77 tys. Kolejne 488 tys. użytkowników było w zasięgu sieci światłowodowej. Tymczasem polski rząd zobowiązał się do dostosowania do unijnych standardów zakładających, że do 2020 roku dostęp do łączy o przepustowości co najmniej 30 Mb/s będzie mieć każdy Europejczyk, a co najmniej połowa Polaków ma korzystać z łączy o prędkości 100 Mb/s. Wywiązanie się z takich obietnic wymaga inwestycji w sieć światłowodową.
Internet tam gdzie użytkownik

Nie trzeba kupować internetu mobilnego na kartę lub w formule abonamentowej, aby móc korzystać z sieci tam, gdzie akurat się znajdujemy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom internetowym można bezpłatnie użytkować internet Wi-Fi poza domem. Taką usługę udostępnia np. firma Inea.pl za pośrednictwem 40 000 nowych hotspotów – pozwala na to internet światłowodowy. Abonenci tej firmy tworzą sieć INEA HOTSPOT WiFi opierającą się na wzajemnie udostępnianym sygnale. Dodatkowo, sygnał Wi-Fi jest niezależny od sieci domowej i działa na dodatkowych łączach. Dzięki temu bez dodatkowych kosztów można korzystać z nielimitowanego internetu wszędzie, gdziekolwiek znajdzie się użytkownik, ale w zasięgu operatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *