W aptekach dostępne jest całe mnóstwo syropów dla dzieci, które mają za zadanie zwalczyć kaszel. Lek tego typu będzie jednak skuteczny jedynie wówczas, gdy odpowiednio dobierzemy go do objawów i stosować będziemy zgodnie z zaleceniami pediatry. Czym różnią się od siebie poszczególne syropy na kaszel dla najmłodszych?

4321

Syropy na kaszel suchy

Tego typu preparaty mają za zadanie zredukowanie lub zahamowanie odruchu kaszlu. Oddziałują one na ośrodek kaszlu znajdujący się w ośrodkowym układzie nerwowym, a co za tym idzie – po ich zastosowaniu dla wyzwolenia odruchu kaszlu niezbędny jest mocniejszy bodziec. Łagodnym lekiem na kaszel suchy jest na przykład syrop z babki lancetowatej lub syrop prawoślazowy. Syropy tego typu stosuje się przez krótki czas – około dwa trzy dni. Przeciwwskazaniem do podawania takich preparatów jest obecność wydzieliny w drogach oddechowych dziecka. Zatrzymanie odruchu kaszlowego skutkować może jej zaleganiem, co przyczynić może się do nasilenia się procesów zapalnych.

Syropy na kaszel mokry

Syropy na kaszel mokry stosuje się, kiedy jest on produktywny, to znaczy dziecko odkasłuje wydzielinę powstającą w efekcie toczącego się w drogach oddechowych procesu zapalnego. Do grupy tej zaliczyć można zarówno syropy roślinne, typowo wykrztuśne, pomagające pozbyć się wydzieliny (jest to między innymi syrop sosnowy czy tymiankowy), jak i te, które odpowiedzialne są za rozrzedzanie gęstej wydzieliny i nasilanie odruchu kaszlu, przez co łatwiej pozbyć się jej z organizmu (znaleźć można tu na przykład syrop na bazie chlorowodorku bromheksydyny czy amroksolu). Syropów tego typu nie należy podawać po godzinie 17, jako, że duża ilość wydzieliny może utrudniać spokojny sen.

Syropy na ból gardła i ułatwiające odkrztuszanie

W walce z bólem gardła i problemami z odkrztuszaniem świetnie radzą sobie syropy na kaszel, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej. W wielu przypadkach stanowią one również alternatywę dla leków wykrztuśnych, w których składzie znaleźć można substancje chemiczne. Tego typu syropy zawierają przeważnie babkę lancetowatą (redukuje przekrwienie błon śluzowych i posiada działanie przeciwzapalnie), bluszcz (działa rozkurczająco i wykrztuśnie na oskrzela), prawoślaz (łagodzi kaszel oraz podrażnienia jamy ustnej i śluzówki gardła), tymianek (ułatwia odkrztuszanie i rozrzedza zalegającą wydzielinę), młode pędy świerku (pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny i nawilżają błony śluzowe) czy propolis (łagodzi podrażnione błony śluzowe i ułatwia oddychanie)

Jednym z polecanych przez pediatrów syropem na kaszel jest Pelafen, który dostępny jest w trzech wersjach – dla dzieci od szóstego miesiąca, trzeciego oraz szóstego roku życia. Szczegółowe informacje na temat preparatów znaleźć można na stronie http://pelafen.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *