Tabletki do szamba – trzy powody, dla których warto stosować

To, czy będziemy zadowoleni z pracy naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, zależy przede wszystkim od tego, czy będziemy stosować odpowiednie biopreparaty do szamb. Niestety, problemy związane z nieprawidłową eksploatacją tego osadnika zwykle dają się we znaki stanowczo za późno. Doskwierają nam przykre zapachy, szambo wybija albo trzeba organizować jego kosztowne odpompowanie i oczyszczanie dna. Jak temu zaradzić? Odpowiedzią są dobrej jakości bakterie do szamb.

Tabletki do szamba – jakie działanie? Po pierwsze, rozkład nieczystości

Obecność bakterii do szamba w ściekach jest kluczowa – bez niej materia organiczna nie zostanie rozłożona na mniejsze proste związki i upłynniona. Regularnie dozowane biopreparaty do szamb utrzymują poziom wartościowych dla oczyszczalni bakterii na odpowiednio wysokim poziomie, co gwarantuje wysoką efektywność pracy osadnika. Co się stanie, gdy przestaniemy używać bakterie do szamb?

Jeśli z jakichś powodów środek do szamba nie jest regularnie dostarczany, wówczas, prawdopodobnie flora bakteryjna będzie powoli wymierać. Dzieje się tak ze względu na detergenty, które używamy w swoich domach na co dzień – np. płyny do mycia naczyń, środki do dezynfekcji WC itd. Zabijają one florę bakteryjną i osadnik staje się mnie efektywny. W konsekwencji sporo nieczystości opada swobodnie na dno szamba i ogranicza jego pojemność.

Zobacz również najnowszy ranking na Aktywatory.pl – tabletki do szamba

Jak stosować tabletki do szamba, by usuwać nieprzyjemne odory?

Zapobieganiem odorom to druga kluczowa zaleta, jaką zapewniają tabletki do szamb. Biopreparaty te usuwają źródła odorów, które to zwykle oparte są na bazie tłuszczów. Lekkie skupiska tłuszczowe, w formie kłaczków, specyficznej piany lub kożucha pływają na powierzchni ścieków, w których brakuje bakterii do ich rozkładu. Cuchnący zapach może być nie do zniesienia i utrudniać funkcjonowanie domownikom.

Fot. Aktywatory.pl – skuteczne preparaty do szamb

Tabletki do szamba występują na rynku także jako tzw. aktywatory. Preparaty te w rzeczywistości nie różnią się funkcjonalnie, jednak te drugie są zdecydowanie bardziej skoncentrowane i mogą posiadać dodatkowe inhibitory w postaci enzymów czy witamin. Aktywatory do szamb, jak sugeruje ich nazwa, mają za zadanie uruchomić proces samooczyszczania. Stosuje się je na nowe przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz na takie, które przez dłuższy czas nie pracowały (czasami też doraźnie, w sytuacji, gdy bakterie do szamba to za mało).

Po co tabletki do szamba wrzuca się przez muszlę klozetową?

Wbrew pozorom, dozowane tabletki do szamba bezpośrednio przez ustęp, to nie tylko kwestia wygody. Warto pamiętać, że rurociągi, które doprowadzają ścieki do osadnika, również są narażone na złą eksploatację. Z czasem ich światło może się drastycznie zmniejszyć, ze względu na obrastanie rur wewnątrz. Złogi te są z czasem bardzo trudne do usunięcia, bo stanowią zlepek tłuszczy (które działają jak zaprawa) i różnego rodzaju nieczystości. Bywają sytuacje, że rury nie da się odetkać i wymagana jest jej wymiana, co jest szalenie problematyczne.

Dlatego też warto stosować tabletki do szamb. Preparaty te, jeśli tylko dozujemy je regularnie, uchronią nas przed podstawowymi awariami przydomowego systemu oczyszczania ścieków i zapewnią kontrolę nad nim. Gdzie kupić bakterie do szamba? Szukajcie w dobrze wyposażonych sklepach ogólnobudowlanych i ogrodniczych, a także w sklepach online (szeroki wybór znajdziecie na aktywatory.pl).

Previous post Planujemy funkcjonalny ogród
Next post Wykrywanie nowotworów u dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles