Tabletki na sen − co wziąć, żeby w końcu się wyspać?

Bezsenność to częsty objaw przemęczenia i stresu, depresji, a nawet chorób somatycznych. Leczenie bezsenności powinno, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przebiegać dwutorowo: podczas terapii behawioralnej u psychologa i z wykorzystaniem leków nasennych. Chyba że przyczyną bezsenności jest choroba somatyczna. Leki nasenne dzielą się na te na receptę i tabletki nasenne bez recepty. Zobacz, co wziąć na sen, żeby w końcu się wyspać.

Problemy z bezsennością

Bezsenność to nie tylko choroba, ale i objaw bardziej złożonej choroby. Często związany jest z Twoim stanem psychicznym. Może pojawić się przy przemęczeniu i dużym stresie. Bezsenność jest też ważnym objawem depresji klinicznej, dlatego nie warto jej lekceważyć. Problemy ze snem mogą być również objawem choroby somatycznej, dlatego warto udać się z nią do lekarza.

A czym jest bezsenność? W medycynie o bezsenności mówi się, kiedy w ciągu trzech kolejnych nocy nie możesz spać lub też ciągle się wybudzasz ze snu. Bezsenność nie oznacza tylko, że nie możesz spać, ale także to, że Twój sen jest kiepskiej jakości − po nocy budzisz się zmęczony i senny. Najczęściej na bezsenność cierpią osoby starsze, choć przydarzyć się może ona każdemu.

Niewyspanie źle wpływa na Twoje samopoczucie, ogólny nastrój, ale także efektywność w ciągu dnia. Dlatego zdrowy sen to podstawa. Jeżeli masz problemy ze snem możesz udać się do lekarza po tabletki nasenne lub też sięgnąć po (często delikatniejsze) ziołowe tabletki na sen.

Tabletki na sen od lekarza

Lekarz może przepisać Ci tabletki na sen, które należą do tzw. leków benzodiazepinowych. Leki tego typu zawsze stosuj ściśle według wskazań specjalisty. Są one skuteczne i pomogą Ci zasnąć i wypocząć podczas snu. Mają jednak skutki uboczne. Mogą na przykład powodować senność, zaburzenia koncentracji czy nawet koordynacji ruchowej.

Pomocne w leczeniu bezsenności są także niekiedy leki antydepresyjne. Zwłaszcza, jeżeli przyczyna bezsenności tkwi w problemie z depresją. Tu lekarz psychiatra działa przede wszystkim na chorobę pierwotną i nie skupia się tylko na leczeniu objawowym.

Tabletki ziołowe na sen

Jeżeli Twój problem z bezsennością jest krótkotrwały, możesz spróbować czegoś ziołowego na sen. Tabletki, które Ci mogą pomóc wyciszyć się mogą mieć w swoim składzie melisę, kozłek lekarski, szyszkę chmielu czy passiflorę. Zioła na sen mogą też występować w formie naparów i herbatek. Dostępne są one w aptece pod linkiem: https://drmax.pl/kategorie/stres-i-uspokojenie/preparaty-nasenne.

Takie ziołowe metody leczenia bezsenności są dużo bezpieczniejsze niż stosowanie silniejszych leków nasennych, jednak mogą mieć mniejszą skuteczność.

W przypadku zaburzenia rytmu snu, pomocna może okazać się też melatonina. To naturalna substancja, która występuje w Twoim organizmie i odpowiada za regulację snu. Jej niedobór w organizmie może powodować bezsenność.

Jakie tabletki na sen więc wybrać? Dobrym pomysłem jest spróbowanie ziołowych metod leczenia bezsenności, zanim zdecydujesz się na silniejsze tabletki na sen. Pamiętaj, żeby tabletki na sen na receptę zawsze brać zgodnie z poleceniem lekarza.

Źródła:
https://drmax.pl/blog-porady/zaburzenia-snu-jak-ich-uniknac-i-w-koncu-sie-wyspac/
https://wylecz.to/na-nerwy-i-stres/leki-nasenne/
https://wylecz.to/na-nerwy-i-stres/tabletki-na-sen-jak-wybrac-najlepsze-tabletki-nasenne/

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles