Tablice manipulacyjne i sensoryczne. To musisz wiedzieć

Jak tam pokój Twojego dziecka? Błyska światełkami we wszystkich możliwych kolorach? A może jest bardziej stonowany i pastelowy? Na pewno tworzysz go z sercem. Problem polega na tym, że mimo wszelkich Twoich wysiłków, już po roku panuje tu niezły rozgardiasz.

Dość często myślisz w panice, jak nad tym zapanować. Memy dotyczące tego, że do pokoju nastolatka wchodzi się jak do IKEI, średnio Cię bawią. Niekoniecznie chcesz wychodzić z niego z zestawem kubków, pełnym serwisem talerzy i stertą tekstyliów. A dobre zwyczaje kształtuje się od małego.

Jedyne rozwiązanie to minimalizacja. Tablice manipulacyjne dla dzieci zdecydowanie ułatwiają ten proces. Zaspokajają wiele potrzeb maluchów. Zajmują przy tym znacznie mniej miejsca, niż Twoja obecna kolekcja maskotek, na które dziecko nie zwraca zbytniej uwagi. Zobacz, co ćwiczą małe brzdące z zabawką edukacyjną Montessori.

Uderzenia. Co właściwie dają?

Za pomocą uderzeń dziecko sprawdza siłę. To wstęp do późniejszego wyczucia. Maluch nie ma pojęcia, co się stanie, gdy uderzy. Zaskakująco silne ruchy wykonuje całkiem mimowolnie.

Korzystając z tablicy manipulacyjnej szybko uczy się, że rozwiązania siłowe nie zawsze są skuteczne. Okazuje się, że dopasowanie klocka do otworu wymaga pewnej precyzji i sprytu. Tym samym wykształca w sobie cierpliwość i logiczne myślenie. Tak, takie cechy można ćwiczyć nawet w tak młodym wieku.

Łapanie elementów tablicy manipulacyjnej dla dzieci.

Chwytanie i manipulowanie przedmiotami przyda się na każdym etapie życia. To dzięki tym zdolnościom dziecko umie później złapać za łyżkę i samodzielnie spałaszować obiad. Jeśli łapanie zabawki wywołuje ciekawe efekty, brzdąc ćwiczy tym chętniej.

Dźwięki, światła, wrażenia dotykowe i smakowe to Twoi sprzymierzeńcy. Prowokują malucha do dalszej zabawy. A poprzez regularne ćwiczenia jego umiejętności wzrastają w harmonijnym tempie.

Otwieranie i rozwiązywanie w zabawce edukacyjnej.

Sznurowadła i zamki. Te ubraniowe i te drzwiowe. Wielka miłość dzieciaków, której dorośli często nie potrafią zrozumieć. Tymczasem wyjaśnienie jest proste. Chodzi o fascynację. Gdzie trzeba złapać, by stało się coś fajnego?

Zamykanie i wiązanie to oczywiście późniejszy etap. Tablica manipulacyjna daje wyzwania o różnym stopniu trudności. Dzięki temu pozwala ćwiczyć małą motorykę maluchom i starszakom. Świetnie przygotowuje dzieci do większych wyzwań w przyszłości.

Dziecięce DIY, czyli powtarzanie.

Wyobrażasz sobie dziecko, które chce zobaczyć bajkę tylko raz? Twoje maleństwo uwielbia powtórki. Zwłaszcza, gdy ma wpływ na przebieg wydarzeń. Tablica manipulacyjna dla dzieci to idealny plac zabaw dla małych rączek.

Podczas takich powtórzeń wzrasta dziecięce poczucie własnej sprawczości. Dziecko czuje wówczas taką samą radość, jak Ty po zarobieniu miliona dolarów. Kreatywność maluchów jest przy tym zadziwiająca. Spróbuj kiedyś policzyć, na ile sposobów potrafi wykorzystać pojedyncze elementy. Szybko się zgubisz.

Zabawa w „nie ma” na tablicy sensorycznej.

Uwierzysz, że to wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Wszelkie rurki, przez które można przetoczyć inny przedmiot, na początku są dla malucha niezrozumiałe. Czego nie widzi, to nie istnieje. Gdy pojawia się znowu, sprawia to sporą ulgę.

Z czasem dziecko zaczyna eksperymentować. A tym samym zmienia swoje pierwotne założenia. Podobnie działają włączniki światła i wszelkie otwieralne akcesoria z tablicy. Skoro nie było, a jest, to znaczy, że to żadna tragedia. Tym samym dziecko czuje się bezpieczniej, gdy coś, co kocha, znika mu z oczu.

Tablice manipulacyjne dla dzieci pozwalają stymulować rozwój dziecka na kilka sposobów. Ćwiczą koordynację i zdolności manualne. Pozytywnie wpływają na samodzielność brzdąca. A także na umiejętność korzystania z przedmiotów codziennego użytku.

Chcesz to sprawdzić? Zerknij do naszego sklepu. Na początek przyjrzyj się elementom tablic. A później zdecyduj, która z nich ucieszy Twoje dziecko najbardziej.

Previous post Oryginalny design w pokoju Twojego dziecka – zajrzyj do sklepu z naklejkami na ścianę.
Next post Komary a małe dzieci – czym zapobiegać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles