Tempo wzrostu w okresie dojrzewania wpływa na ryzyko raka piersi

Zespół ze Statens Serum Institut w Kopenhadze przeprowadził badania w grupie ponad 117 tys. kobiet urodzonych między 1930 a 1975 rokiem. Na podstawie szkolnych kart zdrowia zebrano dane na temat wzrostu i masy ciała pacjentek w okresie dorastania.

Okazało się, że dziewczęta, które były wysokie i szczupłe w okresie dorastania (tj. około 14. roku życia), czyli rosły w szybkim tempie w okresie intensywnego rozwoju gruczołów mlekowych, były bardziej narażone na raka piersi w starszym wieku, niż wolniej rosnące rówieśniczki.

Na przykład kobiety, które w wieku 14 lat mierzyły około 167,5 cm miały w przyszłości o 50 proc. wyższe ryzyko raka piersi niż rówieśniczki, które w tym samym wieku nie osiągnęły 152 cm wzrostu.

Badania Duńczyków potwierdziły też wcześniejsze obserwacje, że jednym z czynników ryzyka raka piersi może być duża masa ciała po urodzeniu. Na przykład kobiety, które jako noworodki ważyły ponad 4 kg miały średnio o 17 proc. wyższe ryzyko raka piersi, niż kobiety, których masa po urodzeniu wynosiła około 2,5 kg.

Zdaniem Karin Michels i Waltera Willetta z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, którzy napisali komentarz odredakcyjny do artykułu, najnowsze badania potwierdzają rosnąca liczbę dowodów, że ryzyko raka piersi może się kształtować we wczesnym okresie życia.

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *