Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć go oglądając gardło czy nos, ponieważ jest on umieszczony za tylną częścią naszego nosa, zwaną nozdrzami tylnymi.

Czy każdy go ma ?
Mają go dzieci, w miarę dorastania i zbliżania się do okresu dojrzewania, trzeci migdałek zmniejsza się i zanika. Dlatego dorosłym trzeci migdałek nie sprawia kłopotów, ale nie zupełnie, bo jako rodzice czy opiekunowie dzieci mamy obowiązek zwrócić uwagę na pewne objawy dotyczące rozrostu trzeciego migdałka.

Co powinno nas niepokoić:

  • dziecko zaczyna oddychać przez usta, ma otwartą buzię
  • w nocy ciężko, głośno oddycha przez usta, może chrapać, bardzo niebezpieczne są okresy bezdechu
  • ma częste nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
  • przedłużające się katary
  • nawracające infekcje uszu
  • zmiana zachowania się dziecka z ruchliwego wesołego w zmęczone, apatyczne, marudne, senne
  • może skarżyć się na bóle głowy, utratę apetytu
  • w szkole zaczyna się gorzej uczyć, trudniej mu zapamiętać dany materiał
  • czasami może zmienić się brzmienie głosu, dziecko mówi jakby miało kluskę w buzi
  • może zacząć gorzej słyszeć
  • w zaawansowanych przypadkach może nastąpić zmiany wyglądu twarzy – dolna część twarz – żuchwa wolniej się rozwija (tzw. ptasi wygląd buzi)

Nie wszystkie w.w. czynniki mogą wskazywać na rozrost trzeciego migdałka, ale należy na nie zwracać szczególną uwagę, gdyż pojawienie się nawet dwóch czy trzech w.w. objawów powinno skłonić rodziców do wizyty u lekarza rodzinnego , który skieruje do otolaryngologa lub foniatry.

Na czy polega badanie trzeciego migdałka:
W gabinecie laryngologicznym lekarz może zbadać wielkość migdałka przy pomocy lusterka lub zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Badania te jednak nie są dokładne i nie zawsze w sposób jednoznaczny można określić wielkość migdałka. Najlepszym narzędziem do tego celu jest fiberoskop, czyli cienki, miękki przewód zakończony maleńką kamerą o średnicy paru milimetrów. Dzięki niemu możemy w dużym powiększeniu na monitorze telewizora obejrzeć lokalizację i wielkość migdałka. W ocenie migdałka gardłowego podstawowe znaczenie ma określenie czy jego wielkość wpływa na drożność trąbek. Ma to duże znaczenie w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych uszu.

Jeżeli lekarz stwierdził powiększony migdałek to co dalej z nim zrobić ? Są dwie możliwości:

  • leczenie zachowawcze
  • leczenie operacyjne

Który sposób leczenia będzie w danym przypadku najlepszy dla dziecka zdecyduje lekarz. Leczenie zachowawcze polega na podawaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i/lub przeciw histaminowych oraz poprzez okresowe stosowanie różnych form szczepionek podnoszących odporność organizmu na infekcje górnych dróg oddechowych. Jeżeli ta forma leczenia nie daje oczekiwanych rezultatów stosuje się zabieg operacyjny zwany adenotomią. W znieczuleniu ogólnym lub miejscowym usuwa się powiększony migdał. Cały zabieg trwa od kilka do kilkanaście minut.

Podsumowując, nie należy bagatelizować objawów które mogą sugerować powiększenie migdałka gardłowego, gdyż niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do trwałych powikłań. W dobie ciągłego rozwoju i unowocześniania aparatury medycznej, istnieje możliwość postawienia szybkiej i trafnej diagnozy.

Źródło: www.ichs.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *