Trzeci trymestr – obalamy najczęstsze mity!

Buszowanie po intrenecie w celu zdobycia odpowiedzi na nurtujące cię pytania związane z ciąża i porodem nie pomaga, a często wywołuję tylko dodatkowy stres. Ogrom informacji, opinii na forach na temat ciąży i porodu, potwierdzają słowa rzymskiego komediopisarza Terencjusza „ile ludzi, tyle zdań”. Internetowe porady nie tylko różnią się od siebie, ale niestety często odbiegają od prawdy, wprowadzają w błąd i niepotrzebnie stresują.

Każdy poród = ból!

Nic bardziej mylnego! Nie wolno zakładać, że każda z nas będzie odczuwać ból w tym samym stopniu. Jedne z nas będą odczuwały go intensywniej, inne mniej. Wszytko zależy od naszego progu odporności. Spokojnie, nie przejmuj się, na szczęście istnieje wiele skutecznych metod łagodzenia bólu. Jeżeli z jakichś powodów wyobrażenie porodu i związany z nim strach przed bólem napawa Cię lękiem porozmawiaj z lekarzem anestezjologiem, który bardzo szybko rozwieje twoje wątpliwości i na pewno cię uspokoi.
– Najbardziej popularnym rodzajem uśmierzania bólu jakie stosujemy u naszych pacjentek jest znieczulenie wewnątrzoponowe ciągłe. W sytuacji, w której nie ma możliwości podania tego rodzaju znieczulenia, a ból jest naprawdę silny, istnieje możliwość podania leków przeciwbólowych, które działają rozkurczowo (Dolargan lub Dolantyna). Należy jednak pamiętać, że decyzję o rodzaju znieczulenia podejmuje zawsze anestezjolog wspólnie z prowadzącymi poród lekarzem i położną – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Leszczyk, Ordynator Oddziału Położniczego Szpitala Damiana

Zamiast czytać wypowiedzi na temat przeżyć porodowych innych mam, wyjdź na spacer, poczytaj książkę, na którą wcześniej nigdy nie miałaś czasu lub umów się do kina.

Porod-w-Szpitalu-Damiana400
Wybór szpitala NIE ma znaczenia!

Nic bardziej mylnego! Atmosfera, podejście personelu do pacjentki czy troskliwa i pomocna położna to jedne z najważniejszych elementów jakie wpływają na twoje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Trzeci trymestr to odpowiedni czas na podjęcie decyzji, w którym szpitalu chcesz rodzić. Z założenia poród w szpitalu państwowym nie powinien różnić się niczym od tego w klinice prywatnej. Jeśli zdecydujesz się na poród w państwowym szpitalu, zamiast czytać opinie na forach, wybierz się tam osobiście. Zapoznaj się z personelem, poproś o oprowadzenie po szpitalu, porozmawiaj z położnymi. Dokonaj wyboru samodzielnie na podstawie tego co czujesz.

Jeżeli jesteś w stanie przeznaczyć na poród od 5-10 tyś. złotych warto rozważyć poród w prywatnej klinice. Decydując się na prywatną opiekę, możesz spodziewać się przede wszystkim większego komfortu i indywidualnego podejścia. – Nasza pacjentka w 36. tygodniu ciąży poznaje współpracujący między sobą zespół specjalistów: anestezjologa, ginekologa-położnika, pediatrę neonatologa, położną i pielęgniarkę neonatologiczną, którzy będą obecni podczas porodu. Dzięki temu spotkaniu przyszła mama nawiązuje z personelem ciepłe, osobiste relacje, przełamuje obawy i lęki, nabiera zaufania do zespołu. Poznanie się i nawiązanie kontaktu zawsze procentują w dniu porodu, dając pacjentce duży komfort psychiczny, większe poczucie intymności i szczególne poczucie zaopiekowania – komentuje dr n. med. Tomasz Leszczyk.

Prywatna opieka medyczna to nie tylko indywidualne podejście, ale również szczególnie komfortowe warunki – jak np. własny pokój, do którego mogą przychodzić twoi najbliżsi bez względu na porę dnia i nocy, czy osobista toaleta. Niezależnie od tego jaką placówkę medyczną wybierzesz, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z darmowych warsztatów dla kobiet w ciąży organizowanych przez niektóre szpitale. W trakcie zajęć poznasz zespół specjalistów oraz będziesz miała okazję wymienić się doświadczeniem ze świeżo upieczonymi mamami. Takie spotkanie na pewno cię zrelaksuje i sprawi, że będziesz spokojniejsza.

Akcję porodową rozpoznasz od razu Mit!

Przyjmuje się, że standardowymi symptomami akcji porodowej są skurcze w odstępie od 5-10 minut, odejście wód płodowych oraz silna potrzeba parcia. Słusznie, ale nie wszystko dzieje się na raz. Wiele kobiet nie odczuwa żadnych oznak, „że to już”, dlatego jeżeli poczujemy jakikolwiek ból najlepiej udać się do szpitala. Pamiętaj, to bardzo ważne i lepiej tego nie lekceważyć! W większości przypadków gotowość do porodu poznaje się po tym jakie jest rozwarcie. Jeżeli nie będzie na tyle duże, aby rozpocząć „akcję”, to będziesz musiała się niestety uzbroić w cierpliwość. Badania eKTG oraz wiele innych pozwoli określić czy to początek, czy fałszywy alarm – co też może się zdarzyć.

Droga mamo! Trzeci trymestr to najwyższy czas, abyś wszelkie mity odstawiła na bok i zajęła się faktami. Skompletuj dowód osobisty, kartę prowadzenia ciąży, dokument z oznaczeniem grupy krwi, jak również ostatnie badania, czy ubranka dla swojego maluszka! Posiadanie takiego gotowego podręcznego pakunku, który w każdej chwili będziesz mogła ze sobą zabrać, uspokoi Cię i da poczucie wewnętrznego spokoju. Pozwól sobie w tym szczególnym okresie cieszyć się tym nowym, ekscytującym okresem. Bez plotek i zbędnego stresu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *