Czy mamy w Naszym Kraju wystarczająco wielu inżynierów? Wydaje się, że jest ich sporo, zważywszy na liczbę Uczelni Technicznych w Polsce. Jednak sprawdzając doniesienia z rynku pracy, przekonamy się, że wciąż wyraźnie odczuwalny jest ich brak. Tak samo zresztą jest w przypadku osób osób ze średnim wykształceniem technicznym. Dlaczego zatem większość absolwentów gimnazjów i liceów na dalszym poziomie kształcenia wybiera kierunki humanistyczne, skoro wiadomo, że po nich trudniej będzie znaleźć pracę?

Odpowiedź być może znajdziemy na lekcjach matematyki, które prowadzone w niezbyt atrakcyjny sposób zniechęcają młodzież do dalszego zajmowania się przedmiotami ścisłymi. Program grantowy „mPotęga” powstał po to, by przełamać tą negatywną tendencję i zachęcić uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich do rozwijania zdolności matematycznych.

Liczenie, mnożenie i potęgowanie z przyjemnością

Nudne obliczanie słupków albo łamigłówki w postaci skomplikowanych zadań z wieloma niewiadomymi należy już odłożyć do lamusa. Dziś, żeby przyciągnąć młodzież do uczenia się przedmiotów ścisłych, trzeba zastosować zupełnie nowe metody nauczania. Z pewnością obecna kadra nauczycielska, a nawet sami rodzice czy korepetytorzy mają pomysły na uatrakcyjnienie zajęć z matematyki, którymi mogliby podzielić się na forum. Temu służy właśnie program „mPotega”, który ma wydobyć na światło dzienne, nowe, kreatywne sposoby na poznawanie świata liczb i figur geometrycznych w toku dziewięciu lat programu nauczania, czyli od klas pierwszych podstawówki po klasę maturalną szkoły średniej. Pomysłodawcy mogą otrzymać granty naukowe w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych na projekty wspierające edukację matematyczną dzieci w klasach 4-6 oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. W pierwszej edycji programu z dotowanych projektów   skorzystały aż 94 szkoły, czyli około 16 tysięcy uczniów i rodziców. Można zatem liczyć na to, że liczba fanów matematyki, a co za tym idzie również liczba przyszłych inżynierów wkrótce w Polsce wzrośnie.

matematyka

Jak otrzymać granty naukowe?

Przede wszystkim liczy się dobry pomysł na popularyzację matematyki wśród dzieciaków. Może będą to ciekawe warsztaty albo lekcje pokazowe, a może ktoś wymyśli wciągająca grę edukacyjną lub zabawę z atrakcyjnymi zwrotami akcji i nagrodami? Im bardziej oryginalny i efektywny sposób na przyciągnięcie uwagi uczniów do liczenia, tym lepiej. Nie myślmy jednak, że dzięki niemu mamy już grant w kieszeni. Zagłębiając się w szczegóły regulaminu konkursu grantowego dowiemy się jakie wymogi formalne musi spełnić nasz wniosek oraz na jakich zasadach kapituła będzie rozstrzygać o przyznaniu dofinansowania lub nie. Co ciekawe, do mFundacji o granty naukowe mogą zgłaszać się nie tylko placówki oświatowe oraz organizacje pozarządowe, ale także grupy nieformalne, co daje pole do popisu rodzicom, opiekunom, a nawet samej młodzieży szkolnej. Pamiętać jednak należy o tym, że taka grupa nieformalna, złożona na przykład z członków koła naukowego, albo paczki przyjaciół powinna nawiązać współpracę z organizacja pozarządową, która będzie ich reprezentować.

Porady dla ubiegających się o granty naukowe

Procedura składania wniosku o dofinansowanie do mFundacji jest obłożona szeregiem wymogów formalnych. W trakcie przygotowywania dokumentów wyniknąć może wiele dodatkowych pytań i nieścisłości. O wyjaśnienie ich można zwracać się bezpośrednio do mFundacji lub sprawdzić, czy nie ma informacji na ten temat na oficjalnej stronie internetowej. Z reguły osoby prywatne należące do nieformalnej grupy ubiegającej się o granty naukowe mają więcej formalności do pokonania, niż instytucje z osobowością prawną. Przede wszystkim trzeba sporządzić odpowiednia umowę z organizacją pozarządowa, która będzie grupę reprezentować i w jej imieniu podpisze umowę darowizny. Ponadto osoby realizujące projekt mogą liczyć na wynagrodzenie, lecz nie może ono przekraczać  25 procent wnioskowanej kwoty. Do wniosku o granty naukowe należy także dołączyć wszelkie wymagane dokumenty, inaczej nie będzie on rozpatrywany ze względów formalnych. Z pewnością dużym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku online. W końcu, w trakcie realizacji projektu pamiętać należy o skrupulatnym dokumentowaniu wydatków jako kosztów kwalifikowanych.

Przed nami kolejne edycje programu „mPotęga”, w którym fundatorem grantów naukowych jest Fundacja mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć. Wszyscy chcący ubiegać się o przyznanie dofinansowana na swoje projekty dowiedzą się tutaj jak to zrobić: https://www.mbank.pl/o-nas/fundacja/programy-grantowe.html. Miejmy nadzieję, że nowe pomysły przekonają młodych adeptów nauk ścisłych, że warto zostać inżynierami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *