Co zrobić, aby dziecko usypiało i nie bało się samo zostać w pokoju na noc? Wystarczy włączyć „Kołysanki prenatalne”, których spokojne aranżacje muzyczne wzbogacone o dźwięk bicia serca matki sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie, a dzięki temu łatwiej i szybciej zaśnie.

Kłopoty z zaśnięciem, budzenie się w nocy, przywoływanie rodziców głośnym płaczem to problemy, z którymi często borykają się rodzice niemowląt i starszych dzieci. Wielu rodziców marzy, aby dziecko szybko usypiało, spało jak aniołek i w nocy nie budziło się co chwilkę z krzykiem. Jednak często tracą nadzieję, ponieważ wszystkie znane sposoby usypiania maluszka nie sprawdzają się. Zdesperowani zadają sobie pytanie, dlaczego ich dziecko nie może spać i zaczyna płakać, kiedy tylko zostawiają je na moment samo w pokoju.

Mamo bądź blisko mnie
Pierwsze miesiące życia upływają niemowlętom na spaniu, czuwaniu i jedzeniu. W tym czasie noc nie różni się niczym od dnia, ponieważ co kilka godzin wybudzają się ze snu i wołają o jedzenie. Mamy akceptują taki rytm doby, jednak z upływem czasu pragną, aby ich maleństwo przestało budzić się, co chwilkę i płaczem wołać, aby ktoś do niego podszedł. Zazwyczaj w takiej sytuacji wystarcza przystawienie do piersi. Najedzone dziecko łatwiej zasypia. Jednak często to nie wystarcza, ponieważ maluszek, mimo pełnego brzuszka, nadal nie chce zasnąć, a każda próba położenia w łóżeczku i wyjścia rodziców z pokoju kończą się płaczem. Przyczyną takiego zachowania dziecka może być lęk przed rozłąką, silny szczególnie u niemowląt i dzieci do lat trzech. Dzieje się tak, ponieważ dzieci nie rozumieją i nie wiedzą, kiedy ich opiekunowie wrócą do nich. Dlatego płaczem protestują przeciwko zostawieniu ich samych.

Przyczyny takiego zachowania należy szukać w okresie prenatalnym, podczas którego dziecko spędza dziewięć miesięcy w brzuchu mamy. Jest otulone ciepłymi wodami płodowymi, słyszy bicie jej serca, a gdy tylko zapragnie jest dokarmiane. Niezmienne warunki bytowania sprawiają, że płód nie rozróżnia nocy od dnia. W tym czasie maleństwo jest cały czas przy matce i ciągle czuje jej obecność, a tym samym czuje się bezpieczne. Wszystko zmienia się w momencie narodzin, kiedy dziecko i mama stają się osobnymi organizmami, czego dziecko po narodzinach dopiero się uczy. Zaczyna rozumieć panujące nowe zwyczaje. Instynktownie płaczem woła matkę, aby zasygnalizować jej swoje potrzeby: chłód, głód, potrzebę bliskości opiekuna. Ta ostatnia potrzeba jest najtrudniejsza do zaspokojenia, ponieważ wymaga od rodziców stałej obecności przy dziecku. Często tylko wtedy jest ono spokojne, kiedy rodzice są niedaleko, a gdy tylko odchodzą gdzieś dalej, dziecko zaczyna płakać. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecko wymaga stałej opieki i obecności osób dorosłych. Można stwierdzić, że w tym czasie rodzice są na każde zawołanie niemowlęcia. Dzieci często odczuwają strach, kiedy nie czują matki, jej ciepła, nie słyszą jej głosu, wtedy zaczynają po prostu płakać. O ile w dzień można temu w prosty sposób zaradzić, przez ciągłe mówienie do dziecka i przytulanie, o tyle wieczorem, kiedy zmęczeni rodzice pragną mieć kilka chwil spokoju i czasu dla siebie, jest trudniej spełnić prośby maluszka, który nie chce spać, ponieważ boi się, że rodzice go zostawią. Dlatego również wieczorem dzieci domagają się przytulania, noszenia na rękach, a każda próba położenia do łóżeczka kończy się płaczem. Część niemowlaków i starszych dzieci budzi się kilka razy w ciągu nocy i ponownie domaga się obecności kogoś bliskiego. Nie zawsze pomaga karmienie i noszenie na rękach, ponieważ pociechy zaczynają marudzić, jak tylko rodzice wychodzą z pokoju. Po wielu takich nocach zarówno dzieci, jak ich opiekunowie zaczynają odczuwać skutki takiej sytuacji, co objawia się rozdrażnieniem i zmęczeniem w ciągu dnia. Wieczorem natomiast koszmar zaczyna się od nowa. Tutaj pojawia się problem zaburzeń snu.

Pomóc dziecku zasnąć
Co możemy zrobić, aby dziecko spało jak aniołek? Na początek należy nauczyć się rozpoznawać potrzeby dziecka, a więc dlaczego marudzi lub płacze. Czy dlatego, że jest głodne, nadmiernie przemęczone, może ma mokrą pieluszkę, kolkę lub po prostu nie chce zostać samo? Następnym krokiem jest wprowadzenie stałego rytmu czynności przed snem. W ten sposób nauczymy malucha higieny snu. Od czego zacząć? Najlepiej od określenia stałej godziny, o której przystępujemy do wyciszania dziecka. Gdy już zbliża się pora snu należy zastąpić szalone zabawy spokojnymi. Po nakarmieniu i kąpieli, gdy maluszek jest już w piżamce należy położyć go w łóżeczku i włączyć płytę z „Kołysankami prenatalnymi”, na których słychać szum wód płodowych i bicie serca. Dzięki takiej muzyce dziecko podświadomie będzie czuło się bezpiecznie i łatwiej zaśnie. Kołysanki będą jednocześnie dla dziecka ostatecznym znakiem, że już powinno zasypiać, a gdy w nocy znowu się obudzi i nakarmione nie będzie mogło usnąć, ponownie można włączyć kołysanki.

Dzięki płycie zawierającej naturalne, wcześniej poznane przez dziecko dźwięki możemy mu pomóc w przyzwyczajeniu się do otoczenia, w którym nie ma mamy, ponieważ jednostajne bicie serca będzie podświadomie wpływało na poczucie bezpieczeństwa. Te unikatowe, oparte na badaniach, właściwości „Kołysanek prenatalnych” są dobrym remedium na problemy ze snem niemowląt i starszych dzieci oraz walkę z tzw. lękiem przed rozstaniem z rodzicem.

O produkcie:
Płyta „Kołysanki Prenatalne” to zbiór dźwięków słyszanych przez dziecko w okresie płodowym wzbogacone specjalnie przygotowaną muzyką relaksacyjną. Połączenie bicia serca, szumu wód płodowych i odgłosów środowiska prenatalnego oraz uspokajających aranżacji muzycznych sprawia, że dziecko po narodzinach nadal może czuć się tak bezpiecznie, jak w brzuchu mamy. Dzięki temu niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojniejsze oraz łatwiej i szybciej zasypia. „Kołysanki prenatalne” działają uspokajająco zarówno na noworodki, jak i dzieci oraz dorosłych.

Pomysłodawcą i twórcą płyty jest pasjonat muzyki, inżynier dźwięku – Grzegorz Dondziłło, który z problemem bezsenności u dzieci spotkał się  po narodzinach syna. Chcąc pomóc dziecku i sobie, postanowił znaleźć sposób na kłopoty ze snem. Na podstawie wielu badań naukowych, fachowej literatury oraz przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki stworzył płytę, która pomaga wyciszyć się i w efekcie zasnąć. W nagraniu istotną rolę odegrał mikrofon pojemnościowy, który pozwolił nagrać naturalne dźwięki pochodzące z brzucha kobiety w siódmym miesiącu ciąży. Więcej informacji na temat produktu oraz możliwość zakupu na stronie: www.kolysankiprenatalne.pl / www.spokojny-sen.pl
Cena produktu: 34,90 PLN.

Dodatkowe informacje:
Katarzyna Frankowska
GSM: 0668 371 501
media@kolysankiprentalne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *