Uprawa narcyzów

0

Narcyzy to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które kwitną wiosną. Ich niezwykle wonnymi kwiatami możemy cieszyć się od marca do maja. Uprawa narcyzów jest stosunkowo łatwa, ponieważ nie są zbyt wymagające. Warto jednak znać kilka zasad ich pielęgnacji, aby obficie kwitły co roku.

Kiedy i jak sadzimy narcyzy?

Cebule narcyzów wysadzamy do gruntu od początku sierpnia do połowy września. W dużych rozmiarach można je kupić w tym miejscu: https://sklep-nasiona.pl/cebulki-narcyzow/ Umieszczamy je na głębokości około 4 cm w odległości mniej więcej 15-20 cm. Dla zabezpieczenia ich przed szkodnikami można umieścić cebule w koszykach ochronnych, łatwiej je wówczas także zlokalizować przy przesadzaniu. Do uprawy narcyzów należy wybrać stanowisko słoneczne o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie, o odczynie obojętnym. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest niezbyt żyzna, przed posadzeniem cebul należy ją zasilić przefermentowanym obornikiem i kompostem. W przypadku podłoża gliniastego warto poprawić jego strukturę piaskiem i torfem.

Pielęgnacja

Wiosną, kiedy rozpocznie się okres wegetacji, należy zacząć obficie podlewać narcyzy, ponieważ duża wilgotność gleby sprzyja rozwojowi tych roślin. W tym okresie także zasilamy narcyzy, najlepiej preparatem wieloskładnikowym z przewagą azotu. Nawozy stosujemy jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia oraz w jego trakcie. Po przekwitnięciu nie należy usuwać liści jeszcze przez około miesiąc.

Przesadzanie i rozmnażanie

Cebul narcyzów nie musimy wykopywać co roku. Z powodzeniem mogą one pozostać na tym samym stanowisku przez 3-4 lata. Po tym czasie należy wyjąć je jednak z gruntu, ponieważ w wyniku namnożenia się cebul przybyszowych, rośliny zagęszczają się i w kolejnych latach będą wytwarzać coraz drobniejsze kwiaty. Liście narcyzów zaczynają zasychać w lipcu, czyli po upływie około miesiąca od przekwitnięcia. To idealny moment na wykopanie cebul. Po ich wyjęciu z gruntu należy przechowywać je w zacienionym wilgotnym, ale przewiewnym miejscu. Przekopywanie narcyzów to idealny moment na rozmnażanie cebul. Wokół cebuli matecznej tworzą się cebule przybyszowe, które możemy od niej oddzielić, aby stały się początkiem nowej grupy. Pamiętać przy tym należy, aby oddzielać tylko te cebule, które łatwo odchodzą. Te, które są mocno przytwierdzone do cebuli matecznej, nie są jeszcze gotowe do samodzielnej uprawy. Oddzielone we właściwym momencie cebule zakwitną już w kolejnym roku uprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here