Usunięcie migdałków – kiedy? W pilnych przypadkach możesz potrzebować prywatnego laryngologa

Czy twoje dziecko często choruje na anginę lub zapalenie ucha? Wydaje ci się to w miarę normalne, ponieważ młody organizm nie wykształcił jeszcze odpowiedniej odporności? Możesz być w błędzie! Przyczyny nawracających infekcji mogą być inne.

Migdałki – co to takiego?

Migdałki to nic innego jak skupiska tkanki limfatycznej, które mieszczą się na początku układu oddechowego i pokarmowego. W głównej mierze są one odpowiedzialne za produkcję przeciwciał, które mają za zadanie wspomagać walkę z drobnoustrojami atakującymi nasz organizm podczas infekcji. To właśnie w czasie choroby dochodzi do wyraźnego powiększenia migdałków, jest to naturalne zjawisko związane ze wzmożoną produkcją przeciwciał. Jeżeli natomiast taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas już po wyleczeniu choroby, warto, by sytuacją zajął się laryngolog.

Częste infekcje gardła, a migdałki

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że częste infekcje gardła, nawracające anginy oraz zapalenie ucha czy zatok mogą być spowodowane przerośniętymi migdałkami. Powiększenie migdałka gardłowego powoduje również chrapanie podczas snu, a także prowadzi do bezdechu sennego, który w konsekwencji może stać się przyczyną zatrzymania akcji serca. Przerośnięty trzeci migdałek utrudnia przełykanie, a także uciska trąbkę słuchową, przez co do ucha środkowego nie dociera świeże powietrze. Konsekwencją takiego niedotlenienia mogą być poważne problemy ze słuchem.

Migdałki – trzeba je wycinać czy nie?

Laryngologia zna wiele przypadków, w których wycięcie migdałków było nieuniknione. Ich powiększenie nie tylko powoduje nawracające infekcje, może również utrudniać oddychanie lub prowadzić do błędnej wymowy. W takim przypadku nie jest konieczne całkowite usuwanie migdałków, wystarczy jedynie ich podcięcie.

Podstawa to dobry specjalista

Przy nawracających problemach z powiększonymi migdałkami najważniejsze jest, by zaopiekował się nami dobry laryngolog, który zdecyduje, jaki sposób leczenia należy zastosować w danym wypadku. Niekiedy wystarcza wprowadzenie odpowiednich środków farmakologicznych. Są jednak także sytuacje, kiedy koniecznością jest zabieg. Wtedy zostaje nam podjęcie decyzji, czy skorzystać z usług NFZ, czy wybrać się na wizytę prywatnie.

Usuwanie migdałków prywatnie – warto?

Jeżeli sprawa usunięcia migdałków nie jest specjalnie pilna, a problemy z ich przerostem nie zagrażają poważnie naszemu zdrowiu, warto umówić się na zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jednak jest to sytuacja nagląca najlepiej umówić się prywatnie, gdyż, jak wiadomo, kolejki na NFZ są olbrzymie. Dobrym miastem na wykonanie tonsillektomii jest Kraków. Sprawdź ofertę na: http://www.scmkrakow.pl/oferta/zabiegi-operacyjne/laryngologia

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Szukasz Smartwatcha - Oto 6 super ofert:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles