W jaki sposób melatonina pomaga zasnąć?

Czym jest melatonina? Jak wpływa na nasz organizm i rytm dobowy? Czy jej niedobór może skutkować problemami ze snem?

Melatonina – czym jest, jakie ma działanie?

Melatonina to hormon, który wytwarzany jest przez szyszynkę. Jest on odpowiedzialny za regulację cyklu dobowego u ssaków. Jest to zarazem hormon snu – jego sprzężenie z tym procesem jest widoczne na pierwszy rzut oka. Zażycie melatoniny skraca czas zasypiania i zwiększa szansę na dobry sen.

Czy hormon snu faktycznie ma tak duży wpływ na nasz organizm? Melatonina, pomimo tego, że została odkryta dopiero 100 lat temu (a w zasadzie wówczas jedynie hipotetyczny związek o jej działaniu, ona sama została wyizolowana w 1958 r.), nie ujawniła przed nami wszystkich swoich sekretów. Jednak sporo już o niej wiemy.

Melatonina – hormon snu sprzężony ze światłem

Synteza melatoniny przebiega także w siatkówce. To już pewien orientacyjny sygnał, iż mamy do czynienia z substancją mogącą mieć związek ze światłem. Oczywiście zasadnicze funkcjonowanie tego hormonu (związane z receptorami M1 i M2) jest na tyle skomplikowane, że nie ma sensu go tu przytaczać – to kwestia długich prac naukowych. Ale sam cykl dobowy u ssaków jest zależny właśnie od stężenia światła.

Stężenie samej melatoniny również jest od niego zależne – w dzień jest jej mało, w nocy jest jej dużo. A zatem kiedy światła wokół nas jest dużo, czujemy się pobudzeni i aktywni. Gdy jest go mało, to sygnał dla organizmu, że czas na wypoczynek. A więc pomimo tego, że ten hormon zwiększa nasze zmęczenie, jest to korzystne zjawisko.

Melatonina na sen – sposób na zdrowy wypoczynek?

Melatonina na pewno ma ogromne znaczenie dla jakości naszego snu. On sam ma zaś przełożenie na kluczowe układy w naszym organizmie. Odkrywając tajemnice melatoniny, możemy dowiedzieć się, że działa ona korzystnie również na naszą aktywność intelektualną. Będąc wypoczętymi i mając zsynchronizowany zegar biologiczny, możemy szybciej rozwiązywać problemy, a nasz stan psychiczny jest w dobrej kondycji.

Właściwy odpoczynek ma także niebagatelne znaczenie w przypadku treningów. Gdy damy działać hormonom, które występują w naszym ciele, możemy cieszyć się znakomitymi rezultatami – zarówno w trakcie podejmowania jakiejś aktywności, jak i w trakcie regeneracji. To ostatnie często jest znacznie ważniejsze. Widać jasno, że jeden hormon ma przeogromne znaczenie. Liczy się przede wszystkim to, z jakim procesem jest on sprzężony. A że jest to sen, który reguluje praktycznie każdy układ ludzkiego organizmu, „moc” melatoniny jest niezwykła i fascynująca.

Źródła:

  1. Opracowanie własne;
  2. Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits,
  3. Sylvie Tordjman, Sylvie Chokron, Richard Delorme, Annaëlle Charrier, Eric Bellissant, Nemat Jaafari and Claire Fougerou, Current Neuropharmacology 2017;
  4. Receptory melatoninowe MT1 oraz ich rola w onkostatycznym działaniu melatoniny, Karolina Danielczyk, Piotr Dzięgiel, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2009;

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?
Next post Uprzyjemnij dziecku naukę zdalną dzięki odpowiednim meblom młodzieżowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles