Aktywność fizyczna dzieci na wakacjach jest wzmożona, dlatego też dopisuje im apetyt. Dobrze zbilansowane posiłki dostarczą im energii na cały dzień. Równowaga przyjmowanej i zużywanej energii, czyli dobrze zbilansowana dieta dziecka oraz duża ilość ruchu uchroni dziecko przez otyłością. Właściwe, pełnowartościowe posiłki ograniczają potrzebę spożywania pustych kalorii, np. słodyczy, po których dziecko robi się szybko głodne i znów zaczyna rozglądać się za przekąską.

Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Dobrą drogą jest wspólne przygotowywanie posiłków: zakupy, wybór produktów i przygotowanie potraw mogą dać wiele radości. Dziecko będzie się czuło docenione i ważne – jako partner i uczestnik czegoś, co zazwyczaj robią wyłącznie dorośli. Planowanie posiłku to świetna okazja, by zapoznać dziecko z piramidą żywienia, nauczyć, które produkty są zdrowe i dlaczego.  Możemy wspólnie przeglądać przepisy kulinarne w prasie oraz na stronach internetowych, razem wybierać potrawy i tłumaczyć dziecku dlaczego akurat te a nie inne składniki są dobre dla organizmu (witaminy, mikro i makroelementy etc.). Na zakupach z dziećmi starajmy się wybierać zdrową żywność: ciemne pieczywo, różne rodzaje nabiału (sery białe, żółte, jogurty), soki, jak najwięcej warzyw i owoców oraz ryby. Zwracajmy uwagę na daty przydatności. Kupując produkty – wybierajmy takie, które dobrze znoszą wyższą temperaturę.

Ryby to samo zdrowie – witaminy z grupy B, A, D i E, niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, łatwo przyswajalne białko –  nie może ich zabraknąć w diecie małego dziecka. Odgrywają ważną rolę m.in. w budowie tkanki nerwowej, oczu i mózgu dziecka,  a zawarte w rybach kwasy omega-3 zapobiegają w starszym wieku miażdżycy i innym chorobom serca oraz poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. W Polsce jemy ich stanowczo za mało, zaledwie 4 kilogramy rocznie na osobę. Dla porównania statystyczny Irlandczyk przyswaja ich ok. 92 kilogramy na rok. To jeden z najzdrowszych produktów, który ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Ryby oraz kolorowe i smaczne surówki ze świeżych warzyw są idealnym posiłkiem w lecie – w znacznym stopniu zaspokajają potrzeby odżywcze dzieci. Dlatego, jeśli spędzamy wakacje nad morzem – skorzystajmy z okazji, by nauczyć dzieci jeść ryby.

Jeśli nie jest nam dane spędzać urlopu nad morzem lub nasze dziecko za nic na świecie nie zje ryb – nie musimy rezygnować z ich dobroczynnych właściwości. Na rynku jest dostępna margaryna stworzona specjalnie z myślą o dzieciach, wzbogacona o tłuszcze rybie zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA, DHA) oraz witaminy z grupy B, które wspierają rozwój umysłowy dziecka – Rama Idea! Pyszne kanapki ze świeżymi warzywami i nabiałem będą doskonałym źródłem energii dla dzieci, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy chętniej spożywamy posiłki na zimno.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Rama Idea! to pierwsza margaryna, która zawiera istotne składniki odżywcze wspierające rozwój mózgu, takie jak: kwasy tłuszczowe omega-3: DHA, EPA, kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz witaminy z grupy B: B1, B6, B12 i kwas foliowy. DHA, EPA, ALA oraz witaminy z grupy B zostały dodane do margaryny Rama Idea! zgodnie z wynikami najnowszych badań nad żywnością i zdrowiem, które wykazują korzystny wpływ tych składników na rozwój umysłowy, a których spożycie w populacji krajów europejskich jest niewystarczające.

Rama Idea! jest produkowana z wysokogatunkowych nieutwardzanych olejów roślinnych, dlatego jeżeli jest spożywana regularnie może stanowić ważne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Margaryna ta jest też dobrym źródłem podstawowych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i E.

20g (3-4 kromki chleba) margaryny Rama Idea! to:
50% zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych DHA i EPA
30% zalecanego dziennego spożycia witamin z grupy B i kwasu foliowego
15-25% zalecanego dziennego spożycia kwasu tłuszczowego ALA

Rama Idea!, podobnie jak pozostałe margaryny firmy Unilever, należy do grupy margaryn beztransowych. Rama Idea! jest produktem przeznaczonym dla całej rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *