Wakacje tuż tuż. Jak zadbać o opiekę nad dzieckiem?

Nie każdy rodzic jest takim szczęściarzem, że może pozwolić sobie na miesięczny czy nawet dwumiesięczny urlop. Kto w tym czasie zajmie się dzieckiem? Babcia, dziadek, sąsiadka, opiekunka do dziecka? Które z rozwiązań jest najlepsze na czas wakacji?

Perspektywa zbliżających się wakacji często przeraża tych, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym i wiedzą, że szef im na tak długi odpoczynek nie pozwoli. Wówczas zaczyna się gorączkowe poszukiwanie rozwiązań. Jednym z nich jest „żonglowanie” urlopem – najpierw kilka dni wolnego bierze mama, potem tata, dalej jest kilka dni wspólnych. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, podobnie jak posyłanie dziecka na miesięczny letni dyżur pełniony przez przedszkole.

Kolonie, półkolonie, obóz – nie dla każdego

Nie każde dziecko w tym wieku nadaje się na zorganizowany wyjazd wakacyjny (kolonię lub obóz). Pozostają więc „stacjonarne” opcje, czyli np. półkolonie w ośrodku kultury, bibliotece lub osiedlowej świetlicy. Jazda konna, doświadczenia chemiczne, wspólne gotowanie, artystyczne zajęcia – choć ciekawych ofert w tym zakresie nie brakuje, to jednak nie wszystkie kilkulatki są już na tyle rozwinięte emocjonalnie i odważne, aby wziąć udział w tych atrakcjach.

Dziadkowie przychodzą z pomocą

Jeśli mamy w odwodzie rodziców, którzy są na emeryturze i chętnie zajmą się swoimi wnukami, to o opiekę nad dzieckiem nie musimy się martwić. Ich obecność jest bezcenna, o czym wie wielu młodych, pracujących rodziców. Mimo że jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych, to jednak obie strony muszą zaakceptować jego formułę. Gorzej, gdy już nie mamy rodziców lub mieszkają oni daleko bądź nie czują potrzeby ani chęci blisko całodobowego sprawowania pieczy nad kilkulatkiem.

Sprawdzona koleżanka, sąsiadka

Kolejnym wariantem może być sprawdzona koleżanka lub sąsiadka, która ma czas i do tego zna nasze dziecko. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet jeśli się zgodzi, to za ten wspólnie spędzany czas trzeba będzie się jej zrewanżować finansowo. Mała jest szansa na to, że za darmo podejmie się takiej odpowiedzialności i zajmie się kilkulatkiem przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie.

Opiekunka do dziecka z ogłoszenia

Formą pomocy może być również niania. Jak ją znaleźć? Można podpytać znajomych – z reguły osoba z polecenia się sprawdza. Inną metodą wyszukiwania są specjalne agencje, ogłoszenia w mediach oraz portale, za pośrednictwem których można również trafić na odpowiednią osobę. Wpisując w wyszukiwarce hasło np. opiekunka do dziecka w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu lub innym miejscu, w którym na co dzień mieszkamy, dowiemy się, jakie są oferty w tym zakresie.

Kiedy spotkamy się już z kandydatką, warto ją bliżej poznać – musimy się dowiedzieć, jakie ma doświadczenie, jak wspomina poprzednie zlecenia, jak często zmieniała pracę, czym się interesuje i czy ma rodzinę. Ze względu na rozwój naszego dziecka dobrze jest zapytać o to, czy poza spacerami ma inne pomysły na wspólne spędzanie czasu. Temat kar i nagród również warto poruszyć, aby potem nie być zaskoczonym, gdy dziecko powie, że zostało za coś ukarane lub nagrodzone. Przy wyborze opiekunki do dziecka nawet na krótki okres przyda się także intuicja – z reguły wyczuwamy, kogo jesteśmy w stanie zaakceptować, a kogo nie. Liczyć się będzie ponadto reakcja dziecka – czy polubi nową osobę.

W przypadku wynajęcia niani trzeba się liczyć w domowym budżecie z dodatkowym wydatkiem na wynagrodzenie. Jednak w zamian – jeśli się ona sprawdzi – możemy odetchnąć z ulgą, że jako rodzice opanowaliśmy problem wakacyjnej opiekę nad dzieckiem.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Czas na nowe AGD? Oto top oferty na dziś

One thought on “Wakacje tuż tuż. Jak zadbać o opiekę nad dzieckiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles