W apteczce powinny się znaleźć pewne grupy leków:

  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – Najbezpieczniejszym lekiem z grupy przeciwbólowych, skutecznym również przy obniżaniu gorączki jest paracetamol. Zawierają go: zawiesina doustna CALPOL (120mg paracetamolu)  i czopki dla dzieci do 12 miesiąca życia CALPOL 80 (80mg paracetamolu), a dla starszych CALPOL 125 (125mg paracetamolu).
  • środki na przeziębienie – Tradycyjnie witamina C, wapno,  ale również niezawodny w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych syrop ACTIFED, który łagodzi kaszel i katar u dorosłych, ale może być też stosowany u dzieci od 7 roku życia.
  • środki przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej – Rozdrażnienie, uczucie niepokoju, mdłości czy wręcz apatia to tylko niektóre objawy choroby lokomocyjnej, którym możesz skutecznie zapobiec podając dziecku jeszcze przed podróżą lek przeciw wymiotny np. homeopatyczny. Nie zapomnijmy zabrać go również na drogę powrotną.
  • środki przeciwalergiczne – Jako pierwsza pomoc przy uczuleniu doskonale sprawdza się wapno. Jeśli wiemy, że dziecko jest alergikiem trzeba pamiętać o zabraniu odpowiednich leków przeciwalergicznych, przepisanych przez lekarza.
  • środki przeciw biegunce oraz zapobiegające odwodnieniu – szczególnie w przypadku małych dzieci warto jest zawsze mieć je pod ręką.
  • środki na ukąszenia owadów – przydatne tu mogą się okazać różnego rodzaju kremy, płyny czy żele przeciw komarom i kleszczom, przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.
  • żel do smarowania dziąseł – Dla dzieci boleśnie ząbkujących zalecany jest CALGEL – znieczula miejscowo, łagodzi podrażnienia dziąseł i działa też odkażająco.
  • preparaty ochronne – Wiemy jak szkodliwe dla skóry jest promieniowanie UVA/UVB, a w szczególności dla młodej skóry dziecka. Wystawianie skóry na słońce bez ochrony grozi poparzeniem, którego należy za wszelką cenę unikać. Dlatego na wakacje koniecznie zabierzmy ze sobą kremy i balsamy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi przeznaczonymi specjalnie dla dzieci.
  • środki opatrunkowe i dezynfekujące – niezbędne przy różnego rodzaju skaleczeniach, obtarciach, stłuczeniach czy poparzeniach, o które nie trudno podczas wakacyjnych szaleństw. Warto wówczas, aby w naszej apteczce były woda utleniona, spirytus salicylowy, gaza wyjałowiona, plastry opatrunkowe i bandaże.
  • Dodatkowo w apteczce powinny się znaleźć termometr lekarski, nożyczki, strzykawka lub inna miarka do dawkowania leków.

Podany zestaw jest tylko przykładem, pamiętajmy o lekach przyjmowanych przez dziecko stale, zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarskimi.

Konsultacja medyczna:
dr Małgorzata Jażdżyk – pediatra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *