Sprawiają wiele problemów, choć same osiągają niewielkie rozmiary. Atakują zwierzęta, choć i ludzie często bywają ich ofiarami. Kleszcze, żyjące głównie na polach oraz w lasach, są niewidoczne dla kogoś spacerującego wśród drzew lub wylegującego się na trawie. Co gorsza, często niemal niemożliwym zadaniem staje się ich wypatrzenie na skórze – własnej lub swego pupila. Długość ciała tych pajęczaków zazwyczaj nie przekracza 15 mm. Choć znamy obecnie aż ponad 800 gatunków tych pasożytów, wszystkie mają jedną cechę wspólną – narząd gębowy, za pomocą którego mogą żywić się krwią większych kręgowców, m.in. kotów, psów, a często również ludzi. To właśnie ów ryjek oraz fakt, iż kleszcze żywią się krwią swej ofiary, czynią z nich poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. W czasie pobierania pokarmu pasożyty te mogą przecież wprowadzić do krwiobiegu swego żywiciela wiele niebezpiecznych bakterii, które wyrządzają nieraz wielkie szkody w ludzkim lub zwierzęcym organizmie.

 

Dlaczego walka z kleszczami jest tak ważna?

Warto zacząć od przypomnienia, dlaczego walka z kleszczami jest tak ważna i dlaczego żaden właściciel psa nie może ignorować tego problemu. Pasożyty te mogą stać się przyczyną wielu problemów związanych z psią skórą, mogą też doprowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób. Znana już dość dobrze borelioza (atakująca i ludzi, i zwierzęta) nie jest tu jedyną chorobą, która rozwija się jako efekt bliskiego spotkania z kleszczem. Babeszjoza to choroba, która może doprowadzić do śmierci psa, niebezpieczna jest też erlichioza. W przypadku tej choroby pies traci apetyt, cierpi też z powodu anemii i depresji. Brak odpowiedniego leczenia lub nieprzewidziane komplikacje mogą mieć w takim przypadku poważne konsekwencje. Jak uniknąć takich problemów?

 

Skuteczna ochrona to podstawa

By móc ochronić pupila przed licznymi schorzeniami wywołanymi przez kleszcze, warto w porę zainwestować w odpowiednie preparaty. Środki na kleszcze dla psa, typu Frontline Combo, regularnie stosowane według zaleceń producenta skutecznie chronią naszego pupila przed atakiem pasożytów.

A co robić w chwili, gdy kleszcz już zaatakował psa? Najlepiej skorzystać z pęsety i wykręcić pasożyta w taki sposób, by usunąć go w całości. Jeśli taki zabieg przebiega opornie, lepiej odłożyć pęsetę na bok i skorzystać z pomocy lekarza. Dlaczego tak ważne jest usunięcie kleszcza w całości? Bo pozostawiona w skórze zwierzęcia główka kleszcza jest tak samo groźna dla jego zdrowia, jak żywy kleszcz.

Niewielki kleszcz kojarzony jest przede wszystkim jako zagrożenie dla zdrowia człowieka, tym bardziej że wywołana przez niego borelioza może wiązać się z poważnymi komplikacjami. Pamiętajmy, że i nasze psy mogą mieć poważne problemy związane z działalnością tych niepozornych pasożytów, a borelioza nie jest jedyną chorobą, która może zagrozić ich zdrowiu i życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *