Co warto wiedzieć o karmieniu niemowląt?

Kobiety tuż po porodzie pragną stać się idealnymi matkami, które jak nikt inny wiedzą, co jest najlepsze dla ich maleństwa. Chcą one pełnić tę rolę we wszystkich aspektach, jednak część z nich już na początku swojej drogi napotyka na przeszkody natury fizjologicznej. Najczęstszymi problemami są te związane z produkcją odpowiedniej ilości mleka i koniecznością wprowadzenia karmienia mieszanego. Karmienie mieszane to alternatywa zarówno dla mamy, jak i dziecka. Pozwala ona dostarczyć niemowlęciu odpowiednią ilość pełnowartościowego pokarmu.

Cenne składniki wyssane z mlekiem matki

Żywienie niemowlęcia to ogromny wysiłek zarówno dla organizmu młodej mamy, jak i dla samego maluszka. Laktacja to natomiast złożony proces regulowany przez hormony wydzielane przez łożysko oraz gruczoły endokrynne. W czasie ciąży piersi zmieniają się i przygotowują do produkcji mleka dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Po porodzie w komórkach rozpoczyna się produkcja pokarmu – jest to czas kiedy należy przystawiać maleństwo do piersi. Mleko mamy jest dla nowo narodzonego dziecka niezwykle cennym pokarmem bogatym w składniki i minerały, które pozwalają małemu organizmowi prawidłowo się rozwijać. Ciało kobiety najlepiej odpowiada na potrzeby dziecka, dlatego w przypadku większości mam ilość produkowanego mleka wystarcza do nakarmienia pociechy. Warto wówczas pamiętać, aby przystawiać dziecko naprzemiennie do każdej piersi – wtedy ta opróżniona będzie miała szansę uzupełnić zapas pokarmu na kolejny posiłek dla malucha. Karmienie mlekiem matki ma wiele zalet, które mają wpływ nie tylko na pociechy w okresie niemowlęcym, ale rzutują także na dalsze, a nawet dorosłe życie. Należą do nich:

  • Wysoka jakość pokarmu – naturalne mleko mamy jest unikalnym produktem i skarbnicą cennych składników, które są znacznie łatwiej przyswajane niż te pochodzące z produktów zastępczych. Znajdują się w nim m.in. swoiste białko gatunkowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany głównie laktoza, przeciwciała, zwiększające odporność, minerały i witaminy.
  • Zapobieganie alergiom i chorobom – naturalny pokarm uodparnia delikatny organizm, a sam w sobie nie zawiera alergenów, dzięki czemu nie wywołuje silnych reakcji. Mleko matki również wzmacnia układ immunologiczny oraz reguluje pracę całego organizmu dziecka, a w efekcie minimalizuje ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości, cukrzycy czy celiakii.
  • Tworzenie się wyjątkowej relacji między mamą i dzieckiem – bliskość fizyczna już od pierwszych chwil życia maleństwa pozwala na nawiązanie więzi emocjonalnej z mamą, a dziecku daje poczucie bezpieczeństwa i bezgranicznej miłości.

Trudno zaprzeczać powyższym faktom związanym z karmieniem piersią. Ten czas jest wyjątkowym okresem zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Czasami jednak ciało kobiety nie może sprostać temu pozornie prostemu zadaniu, co powoduje, że mamy muszą wybierać alternatywę, jaką jest karmienie mieszane.

Dlaczego mamy niekiedy decydują się na karmienie mieszane?

Mamy zwykle bez powodu nie rezygnują z karmienia piersią. Wiele z nich do ostatniej chwili próbuje pobudzić produkcję mleka, bez konieczności wprowadzania produktów zastępczych. Niekiedy jednak, dla dobra dziecka, jedynym, choć często także tymczasowym rozwiązaniem staje się karmienie mieszane, czyli przystawianie dziecka do piersi i dokarmianie go mlekiem modyfikowanym lub naturalnym, ściągniętym za pomocą laktatora.

Są trzy sytuacje, które mogą wymagać takich działań:

  1. Pierwsza, gdy organizm nie otrzymał wystarczających sygnałów, że dziecko przyszło na świat, co ma miejsce głównie w przypadku cesarskiego cięcia lub przedterminowego porodu oraz gdy ilość pokarmu w piersiach mamy jest zbyt mała. Wtedy można podać maleństwu mleko modyfikowane, które pomoże uzupełnić brakującą ilość jedzenia i pozwoli dostarczyć rozwijającemu się organizmowi odpowiednią dawkę składników odżywczych.
  2. Kolejna sytuacja to ta, kiedy dziecko nie ssie piersi efektywnie ze względu na wadę anatomiczną lub ze względu na brak sił (dotyczy to wcześniaków urodzonych nawet na kilka tygodni przed planowanym terminem). W takich przypadkach to zwykle lekarz podejmuje ostateczną decyzję. Wraz z upływem czasu sytuacja ta może ulec zmianie i wówczas możliwy jest powrót do pełnego karmienia piersią.
  3. Karmienie mieszane zalecane jest szczególnie w przypadkach mam chorych lub przyjmujących silne leki, które zaburzają laktację lub wpływają na jakość naturalnego pokarmu. Kobiety będące nosicielkami wirusa HIV, chore na gruźlicę, będące w czasie radioterapii oraz przyjmujące leki przeciwpadaczkowe lub cytotoksyczną chemioterapię dla dobra dziecka powinny wybrać pokarm zastępczy w postaci modyfikowanego mleka (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/nestle-nan-pro-ha-2-mleko-modyfikowane-w-proszku-po-6-miesiacu-hypoalergiczne-400-g,4277.html), które można podać dziecku po 6. miesiącu życia. Wymienione powyżej sytuacje są potwierdzonymi naukowo przeciwwskazaniami do karmienia piersią.

Wprowadzenie zastępczych metod karmienia jest alternatywą dla niemowląt i noworodków już od pierwszych dni ich życia. Jednak zaleca się ich zastosowanie jedynie w określonych sytuacjach. W każdych innych okolicznościach warto próbować przystawiać maleństwo do piersi i karmić je tym, co najlepsze, czyli naturalnym mlekiem mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *