Czy to zły pomysł, by od bramy wejściowej wkraczać na ścieżki zaczarowanego ogrodu?
Kreowanie własnej, domowej przestrzeni nie musi, a nawet nie powinno, ograniczać się tylko do wnętrza i jego aranżacji. Architekci toczą nieustanne boje o harmonijne tworzenie przestrzeni miejskiej. Nawet mała architektura wokół zabytkowych lub charakterystycznych budynków powinna z nimi korespondować. Tym bardziej teren własnej posesji. Aż prosi się o stworzenie monolitycznej, zgodnej z naszym gustem całości.

Jaki pan, taki kram
Dom jest tu głównym i centralnym punktem. Obojętnie czy będzie budynkiem nowo postawionym, czy obiektem z tradycjami, przejętym z bogactwem inwentarza. Jego architektura, rodzaj pokrycia dachowego, kolor i faktura elewacji wyznaczą styl okalającej przestrzeni.

Prawie zawsze po wybudowaniu domu mieszkańcy rozpoczynają starania o aranżację ogrodu. Drzewa, krzewy, trawa, kwiatowe rabatki czy oczka wodne mają ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia mieszkańców. Starannie dobrane, różnorodne rośliny cieszyć będą oczy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Poza tym nawet zimą trudno odmówić sobie przyjemności patrzenia na zieleń, dlatego tak chętnie sięgamy po różne odmiany iglaków. Posesja to także ścieżki ogrodowe, podwórko, podjazd czy droga do furtki. I wcale nie chodzi jedynie o to, by suchą stopą przedostać się z ulicy do drzwi wejściowych. Ważne jest także to, by odpowiednio zestawić wszystkie elementy przestrzeni i stworzyć z nich piękną i funkcjonalną całość. Betonowa kostka brukowa – szczególnie jej szlachetne odmiany – to dziś najbardziej popularny materiał, wspierający projektową fantazję. Dzięki wysokiej jakości, różnorodności dostępnych wzorów, kolorów i faktur – w rękach architekta pozwoli nie tylko dopasować wygląd podwórka do stylu domu i ogrodu, ale posłuży również do stworzenia niepowtarzalnych, indywidualnych kreacji.

Salve!
Niektóre staromiejskie kamienice do dziś zaskakują wchodzących, widniejącym na progu lub portalu głównej bramy, kamiennym powitaniem. Zgodnie z rzymską tradycją, dom już od progu witał powracających mieszkańców i zapraszał gości. Takie zaproszenie to jednocześnie piękna, przyciągająca wzrok kompozycja. Dziś takie możliwości aranżacyjne stwarza nowoczesna kostka brukowa. Można z niej tworzyć nie tylko przeróżne napisy, ale także niepowtarzalne obrazy, wzory czy mozaiki. Wygląd domu, ogrodu, podjazdu, ścieżek powinien jednak zawsze łączyć gusta mieszkańców z architekturą i stylem budynku. Tylko wtedy bowiem finezyjnie zaprojektowany dom i jego otoczenie zyskają indywidualny, a co za tym idzie niepowtarzalny charakter. A wysiłek włożony w aranżację z pewnością się opłaci. Warto bowiem mieć takie miejsce, do którego po prostu chce się wracać. Choćby po to, żeby nacieszyć zmysły, odpocząć i zregenerować siły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *