Witamina d3 – dlaczego ważne jest dbanie o jej prawidłowy poziom w organizmie?

Witamina D3, nazywana również witaminą słońca, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Polacy niestety cierpią na jej stały niedobór ze względu na niewielką liczbę godzin słonecznych w ciągu dnia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nawet latem słońca często brakuje z powodu zachmurzenia i deszczowej aury. Jak uzupełnić niedobory witaminy D w organizmie? Dlaczego jest to tak ważne?

Poziom witaminy D3 jest zbyt niski u większości Polaków. Szacuje się, że nawet 90 procent wszystkich mieszkańców kraju cierpi na jej niedobór przez cały rok. Poziom witaminy słońca w organizmie można uzupełnić, wyjeżdżając do ciepłych krajów i wygrzewając się w promieniach słońca. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na egzotyczne wakacje w środku zimy, jest inne rozwiązanie. Wystarczy, że sięgną po suplementy diety z witaminą D3.

Jak powstaje witamina D w organizmie

Witamina D powstaje na skutek syntezy w ludzkiej skórze. Dzieje się tak przy udziale związku o nazwie 7-Dehydrocholesterol, który pod wpływem promieni słonecznych przekształca się w cholekalcyferol – czyli witaminę D3. Dzięki temu długie przebywanie na słońcu nie może doprowadzić do przedawkowania substancji i negatywnych konsekwencji z tym związanych. Znacznie groźniejszy jest niedobór witaminy D.

Czym grozi niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D ma szereg negatywnych konsekwencji dla organizmu. U niemowląt i małych dzieci skutkuje pojawieniem się krzywicy, a u dorosłych – osteoporozy. Brak witaminy słońca powoduje osłabienie siły mięśni, co objawia się między innymi problemami z chodzeniem i występowaniem bolesnych skurczy.

Niedobór witaminy D jest groźny również dla osób cierpiących na choroby serca. Często jest przyczyną rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ponadto przyśpiesza rozwój cukrzycy, chorób zapalnych, stwardnienia rozsianego, tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz nowotworów piersi, jelita grubego i prostaty. Zauważalny jest również negatywny wpływ niedoboru na procesy starzenia – brak witaminy D powoduje ich przyspieszenie i pojawianie się głębokich zmarszczek już u dość młodych osób. W życiu płodowym niedobór witaminy D prowadzi do zaburzeń w rozwoju mózgu dziecka i przyczynia się do pojawiania się schizofrenii oraz autyzmu.

Jakie są skutki nadmiaru witaminy D

Przedawkowanie witaminy D jest skrajnie rzadkie. Jeśli się pojawi, dochodzi do odkładania się wapnia w sercu, a także w tętnicach i nerkach. Konsekwencją tego stanu rzeczy są zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Nadmiar witaminy D może doprowadzić również do deformacji u płodu, chorób kości u noworodka, a także kamicy pęcherzyka żółciowego lub nerek.

Dlaczego powinno się podawać witaminę D dzieciom

Witamina D dla dzieci jest niezbędna do prawidłowego rozwoju maluchów. Jej podawanie jest ważne zarówno w przypadku dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Prawidłowy poziom witaminy D3 chroni dzieci przed krzywicą, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była powszechna i prowadziła do poważnych deformacji kości. Podawanie witaminy słońca dzieciom jest rekomendowane przez lekarzy pediatrów i dietetyków nie tylko w okresie niemowlęcym. Według nich suplementacja powinna trwać aż do ukończenia 18 roku życia, gdy zapotrzebowanie na witaminę D maleje z powodu zakończenia okresu wzrostu organizmu.

Podawanie witaminy D dzieciom jest szczególnie ważne, gdy zauważy się u niemowlęcia jeden z niepokojących objawów. Jednym z nich jest nadmierne spłaszczenie główki z tyłu na skutek rozmiękczenia kości czaszki. Ponadto na czole maluszka pojawiają się wypukłe guzy czołowe, a brzuszek przybiera żabi kształt, rozlewając się na boki w czasie leżenia. Wczesne zauważenie pierwszych objawów krzywicy daje spore szanse na zatrzymanie choroby i cofnięcie wszystkich jej skutków.

Witamina D dla kobiet po menopauzie

Witamina D ma szczególne znaczenie dla kobiet po menopauzie. Spadek poziomu testosteronu we krwi wiąże się z obniżeniem zdolności do mineralizacji wapnia w kościach, co znacząco podnosi ryzyko zachorowania na osteoporozę. Aby jej uniknąć kobiety powinny sięgać po suplementy z witaminą D, dostępne między innymi na https://www.sklepzycia.pl/witamina-d. W okresie pomenopauzalnym suplementacja witaminy słońca zmniejsza również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, zawał serca i udar niedokrwienny mózgu.

Po menopauzie powinno się dbać o prawidłowy poziom witaminy D również w trosce o prawidłową masę ciała oraz dobre samopoczucie. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń nastroju, które dokuczają wielu kobietom po przekwitaniu. Zaleca się, by suplementacja witaminy D była prowadzona pod okiem lekarza, który zaleci dawkę suplementu oraz będzie kontrolował poziom witaminy we krwi. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie ilości przyjmowanego preparatu witaminowego do potrzeb konkretnej kobiety, co pozwoli jej zachować pełnię zdrowia do późnej starości.

1 0
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Kobieca biżuteria - Oto 6 super ofert:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles