Wizyta u urologa – czy jest się czego bać?

0

Wielu wykształconych i światłych mężczyzn w Polsce nigdy nie było u urologa. Taki stan rzeczy wynika z jednej strony ze wstydu przed przyznaniem się do problemu, a z drugiej zaś ze strachu przed tym, co nieznane. Czy wizyta u urologa musi być straszna? Jak przebiega i czego można się po niej spodziewać?

Z wizytą u urologa

Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty od chorób układu moczowo-płciowego może być obarczona pewną dawką stresu. Nic w tym dziwnego – w końcu człowiek zawsze obawia się nieznanego. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Do urologa pacjent przychodzi zazwyczaj wówczas, gdy odczuwa nieprzyjemne objawy, związane prawdopodobnie z zapaleniem gruczołu krokowego. Problemy z oddaniem moczu, powiększenie się jednego jądra względem drugiego, częstomocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, obecność krwi w moczu – każdy z tych objawów może wskazywać na problemy zdrowotne w obrębie układu moczowego pacjenta. Urolog Warszawa jest w stanie dokładnie zbadać zgrubienie w jądrze lub inne niepokojące symptomy. Może zlecić badanie ultrasonograficzne lub zleci posiew moczu i badanie antygenu PSA.

Co, jeśli badanie wykaże pewne nieprawidłowości?

Jeśli podstawowe badania wzbudzą u lekarza niepokój, wówczas pacjent jest skierowany na badania markerów nowotworowych w celu wykluczenia lub potwierdzenia obecności komórek rakowych. Tego typu procedura polega na badaniu krwi i jest przeprowadzana zazwyczaj w centrum onkologii lub szpitalu. Jeżeli diagnoza się potwierdzi i pacjent wymaga leczenia, trafia do szpitala, gdzie jest poddawany operacji. Warto pamiętać, że rak jądra jest praktycznie zawsze uleczalny.

Gorzej rokuje natomiast nowotwór gruczołu krokowego. W tym przypadku bardzo istotna jest wczesna i szybka diagnoza.

Urolog Warszawa prywatnie zdiagnozuje przyczynę dolegliwości, zleci dodatkowe badanie i opracuje program leczenia pacjenta chorego na nowotwór prostaty. Jednak, aby mógł tego dokonać, pacjent musi się do niego zgłosić. Im szybciej, tym lepiej. Rak gruczołu krokowego jest drugą co do częstotliwości zgonów chorobą zabijającą mężczyzn w Europie. Nowotwór zabiera życie około 30% pacjentów cierpiącym na tę chorobę. Rak prostaty dotyka najczęściej mężczyzn po 70. roku życia, choć czasem zdarzają się także zachorowania we wcześniejszym wieku. Odpowiednio szybko zastosowana chemioterapia daje dużą szansę na całkowite wyleczenie. Pacjenci, którzy zgłoszą się do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już w późnym stadium, mają szansę na przedłużenie życia o kolejnych kilkadziesiąt miesięcy dzięki zaawansowanym metodom medycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here