Własne łóżeczko, czy spanie u boku mamy i taty?

Czy w nocy kłaść nowonarodzone maleństwo obok siebie w łóżku, czy też konsekwentnie przyzwyczajać je do spania we własnej kołysce – to pytanie zadaje sobie wiele świeżo upieczonych rodziców.

Naturalnie na to pytanie trudno odpowiedzieć – tak naprawdę nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź dla wszystkich rodzin. To, jakie zwyczaje w niej panują, zależy przecież od indywidualnych potrzeb dziecka i przekonań jego rodziców.

Spanie z dzieckiem – czy to dobre?

Spanie rodziców razem z noworodkiem jest zgodne z naszą pierwotną naturą. Wystarczy spojrzeć na inne ssaki, by zobaczyć, że takie zachowania powiela wiele różnych gatunków. Nie bez powodu w świecie zwierząt praktycznie wszystkie matki śpią tuż przy swoich nowonarodzonych maleństwach. Jest to naturalne również dla wielu kultur pierwotnych.

Tak naprawdę, dopiero od niedawna, zmieniły się standardy – pojawiło się mnóstwo ułatwień dla rodziców w postaci modyfikowanego mleka, słoiczków i jednorazowych pieluszek. Nie ma w tym oczywiście nic złego, wręcz przeciwnie, jednak to wszystko, tak samo jak osobna kołyska, nie jest konieczne, aby dobrze i bezpiecznie wychować maleństwo.

Za tym, że wspólne spanie z dzieckiem jest dobre, przemawia ponadto fakt, że dzieci aż do 18 miesiąca życia czują jedność z mamą – nie dostrzegają jeszcze własnego „ja”. Natomiast sytuacje, w których mama nie znajduje się tuż przy nich, mogą budzić w nich niepokój. Dlatego psycholodzy podkreślają, jak bardzo ważna jest więź z dzieckiem i dawanie mu poczucia bliskość. A wspólne spanie jest doskonałym sposobem, aby dać maleństwu poczucie bezpieczeństwa.

1-79-f0d78ce6e3bd469daa8b392e3292986c

Rozwiązanie pośrednie – własne łóżeczko w pokoju mamy i taty

Warto podkreślić, że budowanie więzi z maleństwem nie jest jednoznaczne z tym, że rodzice muszą spać z nim w jednym łóżku. Wielu rodziców wybiera kompromis i dostawia dziecięce łóżeczko ze zdjętym bokiem do swojego łóżka, albo po prostu ustawia kołyskę w sypialni – tak aby malec spędzał z nimi noc w jednym pokoju.

Obawy o bezpieczeństwo

Istnieje grupa rodziców, którzy chętnie spaliby razem ze swoim maleństwem, ale mają obawy o jego bezpieczeństwo. To prawda, że należy zachować ostrożność – np. niemowlak nie może spać przy zewnętrznej krawędzi łóżka. Należy również zabezpieczyć jego główkę kładąc obok poduszkę. Co więcej, pomimo tego, że maleństwo śpi z rodzicami, warto, aby miało swoją własną bezpieczną pościel i kocyk dla niemowlaków. Warto zwrócić uwagę, czy wyprawka, którą przygotowaliśmy dla swojego noworodka wykonana jest z bezpiecznych dla jego skóry tkanin.

O ile w miarę możliwości zadbamy o bezpieczeństwo dziecka, wspólne spanie nie będzie bardziej niebezpieczne niż spanie oddzielne. Co więcej, w latach 70. ubiegłego stulecia francuski lekarz Michel Odent zauważył, że śmierć łóżeczkowa spotyka częściej niemowlęta, które spędzają noc w odosobnieniu. Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje jest bardzo prosta. Rodzice śpiący tuż przy maleństwu zachowują czujność i w razie, kiedy zaczyna dziać się coś niepokojącego, od razu reagują.

Potrzeba dotyku

Za spaniem razem z dziećmi przemawia wiele psychologicznych badań, m.in. te przeprowadzone już w latach 50. przez Harry’ego Harlowa oraz Johna Bowlby’ego. Z tych badań bowiem wynika, że odniesieniu do budowania więzi, dla maleńkich dzieci potrzeba dotyku i bliskości rodziców jest jeszcze ważniejsza, niż karmienie przy piersi matki.

Ilu rodziców, tyle opinii

Zwolennicy wspólnego spania z maleństwem twierdzą, że dzięki niemu dzieci wyrastają na osoby o większej sile woli, wyższym poziomie samoakceptacji i z wewnętrznym spokojem. Za to rodzice, którzy od maleńkości uczyli dziecko spać we własnym łóżeczku, są przekonani, że ich pociechy wyrosły na osoby niezależne i samodzielne. Naturalnie i jedna, i druga grupa rodziców ma zapewne sporo racji.

Nie da się ukryć, że sposób wychowywania maleństwa jest osobistą sprawą rodziców, a branie malca do wspólnego łóżka nie jest ani koniecznością, ani nieodpowiedzialnością.
Na koniec warto podkreślić, że spanie razem lub osobno, tak jak inne kluczowe kwestie codzienności maluszka wpływają nie tylko na rytm dnia dziecka, ale również na rytm dnia jego mamy i taty. Z tego względu rodzice muszą brać pod uwagę zarówno dobro dziecka, jak i swoje własne.

Fot. Nameme.pl

Bezpieczne, wykonane z certyfikowanych tkanin pościele i kocyki dla niemowląt można znaleźć w sklepie nameme.pl. To idealne propozycje na prezent dla noworodka, zwłaszcza jeśli wybierzemy kocyk z imieniem dziecka, które zamierzamy obdarować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *